Янги авиакомпания Франция-Италиянинг ATR 72-600 самолётларидан фойдаланади. Бу жуда  тежамкор “лоукостер” самолёт бўлиб, унга чипталар нархи 180 мингдан 335 минг сўмгача бўлади.
Самарқандда Silk Avia минтақавий авиакомпания тақдимоти бўлиб ўтди. Тақдимотда иштирок этган Podrobno.uz мухбирининг сўзларига кўра, чипталар нархи 180 мингдан 335 минг сўмгача бўлади.
Янги авиакомпания Франция-Италиянинг ATR 72-600 самолётларидан фойдаланади. Бу жуда  тежамкор “лоукостер” самолёт бўлиб, у А320 га қараганда тўрт баробар камроқ ёқилғи сарфлайди.
Барча самолётларга ҳилпираган хон-атлас кўринишидаги қизиқарли  безак туширилган  эга бўлади.
2025 йилгача компания 11 та ҳаво кемаларини сотиб олишни режалаштирган. ATR 72-600 нинг парвоз масофаси 1500 км, баландлиги 6000-7000 км, сиғими 70 йўловчи, учиш оғирлиги 23 тонна, крейсерлик тезлиги 508 км/соат.
“Биринчи босқичда учта самолёт учади. Ишлаб чиқарувчи билан музокаралар ўтказилгач, бизни навбатга қўйишди. 2023 йилда биз яна учта янги авлод самолётларини  оламиз.Келгуси йил белгиланганига қўшимча яна иккита самолёт олишимиз мумкин. 2024 йилда яна учтасини олиш режаларимиз бор. Шундай қилиб биз яқин йилларда 11 та самолётга эга бўлишни режалаштирганмиз, улар мўлжалланган 40 та йўналишни тўлиқ қамраб олади. Балки бундан кейин  ҳам Марказий Осиё шаҳарларига халқаро рейсларни амалга оширишимиз мумкин бўлади”, – дейди Uzbekistan Airports бошқаруви раиси Раъно Жўраева.
Тошкентда жойлашган янги авиакомпаниянинг йўналишлари деярли барча вилоят марказларини қамраб олади.
Авиакомпания учта асосий тарифни ишлаб чиқди. Булар:
• Oson – қайтариб олинмайдиган (чипталарни қайтариб бўлмайди), қўл юки -5 кг, қолган юк учун қўшимча тўлов бўлади (180 минг сўмдан);
• Oddiy – қайтариб берилмайдиган (чипталарни қайтариб бўлмайди). қўл юки -5 кг, багаж -10 кг (270 минг сўмдан);

Новая авиакомпания будет использовать французско-итальянские самолеты ATR 72-600. Это очень экономичный “лоукостерный” самолет. Цены на билеты будут демократичными – от 180 до 335 тысяч сумов.
В Самарканде прошла презентация новой региональной авиакомпании Silk Avia. Цены на билеты будут демократичными – от 180 до 335 тысяч сумов, сообщает корреспондент Podrobno.uz, присутствовавшая на презентации.
Новая авиакомпания будет использовать французско-итальянские самолеты ATR 72-600. Это очень экономичный “лоукостерный” самолет, который потребляет топлива в четыре раза меньше, чем А320. Все самолеты будут “одеты” в интересную ливрею в виде развевающегося хан-атласа.клама
Планируется, что до 2025 года компания получит 11 таких воздушных судов. Дальность полета у ATR 72-600 – 1500 км, высота – 6000-7000 км, вместимость – 70 пассажиров, взлетная масса – 23 тонны, крейсерская скорость – 508 км/ч.
“На первом этапе будут летать три самолета. Мы провели переговоры с производителем, нас поставили в очередь. Таких самолетов мало, их сложно приобрести. В 2023 году мы получим еще три самолета нового поколения. Возможно, в следующем году поступят еще два. В 24 году еще три. Таким образом у нас будет 11 самолетов, которые полностью покроют те 40 запланированных нами маршрутов. Возможно, далее мы сможем также осуществлять международные рейсы в города ЦА”, – отметила председатель правления Uzbekistan Airports Рано Джураева.
Маршрутная сеть новой авиакомпании, которая будет базироваться в Ташкенте, охватит практически все областные центры.
Авиакомпания разработала три основных тарифа:
• Oson – безвозвратный (билеты нельзя будет вернуть), ручная кладь – 5 кг, остальной багаж с доплатой (от 180 тысяч сумов)