Ушбу маълумотнома туғилганлик ҳақидаги гербли гувоҳномага тенглаштирилади.
2023 йилда янги туғилган чақалоқларнинг ота-оналарига одатдаги туғилганлик ҳақидаги гувоҳномалар ўрнига QR-кодли маълумотномалар берилади. Бу ҳақда Адлия вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Янгилик Вазирлар Маҳкамасининг 28.09.2022 йилдаги “Фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш тартибларини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 540-сон қарори билан тартибга солинади.
Ҳужжатга кўра туғилганлик ҳолати фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш бўлимларида қайд қилинганлиги ҳақида тиббиёт муассасалари томонидан QR-код тасвири туширилган маълумотнома берилади.
“Ушбу маълумотнома туғилганлик ҳақидаги гербли гувоҳномага тенглаштирилади.
Давлат органлари ва ташкилотлар томонидан маълумотномани қабул қилишни рад этиш қатъиян тақиқланади”, – дейилади Адлия вазирлиги маълумотида.
Туғилганликни тиббиёт муассасалари орқали фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш бўлимларида қайд этиш тартиби 2023 йил 1 январдан Тошкент шаҳрида, 2023 йил 1 июндан эса бутун республика ҳудудида жорий этилади.
2022 йил 1 ноябрдан 2023 йил 1 июлгача қадар никоҳ тузиш ва никоҳдан ажратишни қайд этиш учун аризаларни Сирдарё вилоятининг туман (шаҳар) давлат хизматлари марказлари орқали қабул қилиш бўйича ҳуқуқий эксперимент ўтказилади.

Справка приравнивается к гербовому свидетельству о рождении.
В 2023 году родителям новорожденных детей вместо привычных свидетельств о рождении будут выдавать справки с QR-кодом. Об этом сообщает пресс-служба Минюста.
Нововведение регулируется постановлением правительства №540 «О мерах по дальнейшему совершенствованию процедур записи актов гражданского состояния».
Согласно документу, в Узбекистане регистрацией рождаемости займутся медицинские учреждения. Они будут выдавать родителям младенцев справки с QR-кодом о том, что статус рождения зафиксирован в отделе ЗАГС.
«Справка приравнивается к гербовому свидетельству о рождении, отказ в ее приеме государственными органами и организациями запрещается», — подчеркнули в Минюсте.
С 1 января 2023 года новый порядок регистрации рождаемости введут в Ташкенте, а с 1 июня того же года — на всей территории страны.
Тем же постановлением запускается правовой эксперимент по приему заявлений для регистрации заключения и расторжения брака через районные (городские) центры государственных услуг в Сырдарьинской области. Он продлится с 1 ноября 2022 года по 1 июля 2023 года. В случае признания успешным опыт распространят на республику. Об этом соощила ИА “Фергана”.