Москвадаги миллатлар уйида ўз ҳаётини хавф остига қўйиб, “Красный маяк” кўчасида ёнғин бўлаётган хонадонлардан икки аёлни олиб чиққан 24 ёшли йигитга мукофот топширилди.
Мукофотлаш маросими Москвадаги ўзбек диаспораси ва давлат ҳокимияти органлари вакиллари иштирокида бўлиб ўтди, деб ёзади “Московский комсомолец” нашри.
Қаҳрамон эса – асли ўзбекистонлик Ойбек Тоштемиров. Бу йигит Москвада светофорлар монтажчиси бўлиб ишлайди.
Ойбекнинг маълум қилишича, у воқеа жойига тасодифан келиб қолган.
“Мен бир ватандошимнинг олдига боргандим, у бувисига ёрдам беришимни сўраганди. Тасодифни қарангки, фақат унинг бувисига эмас, яна бошқа икки инсонга ёрдамим тегди”.
Ўша даҳшатли кун Ойбек лифтда саккизинчи қаватга чиқди. Бир неча дақиқадан сўнг йигит ниманингдир ҳидини сезиб, пастки қаватда ёнғин чиқаётганини сезди. У пастга тушиб, деразани синдирди. Аввалига бир аёлни еттинчи қаватдан қўшни балконга судраб олиб чиқди. Кейин яна саккизинчи қаватга ёрдамга чиққан. У ерда кекса аёл бўлган яна бир хонадон ёнаётган эди.
Шундан сўнг ўт ўчирувчилар жабрланганларга ёрдам беришди.
“Мен ёрдамга шошилдим, бунинг оқибати ҳақида ўйлаганим ҳам йўқ. Ўша пайтда қўрқувни эмас, фақатгина ёрдам қилишни ўйлаганман”. Йигит оммавий ахборот воситаларининг ўзига нисбатан  эътибор беришларини, ўз ҳаракатларини реклама қилишни сира истамади. “Менда қўрқув йўқ эди, бундай вазиятда ўзим ҳам ўлишим мумкинлигини ўйламаганман”.
Қутқарувчи йигит опреация вақтида оёғини шикастлаб,  деразани синдираётганда қўлини кесиб олганди.
“Мен қизни ташқарига олиб чиқиш учун шундай қилишим керак эди. Бу қўрқинчли эмас. Мен ҳеч қандай мукофотни кутмагандим, ўрнимда бошқа инсон бўлганида ҳам шундай қилган бўлар эди”-дейди йигит жилмайиб.
Ўзбекистонликлар ўзини чинакам қаҳрамон сифатида кўрсатган Ойбек билан фахрланишлари мумкин, деб хабар бермоқда Москва шаҳар миллий сиёсат ва минтақалараро алоқалар департаменти матбуот хизмати.
Ойбек воқеадан кейин қутқарилган аёлларни кўрмаган. Унинг сўзларига кўра, қутқарувчига ўша заҳоти рахмат айтишган, албатта у аёллар ўзларига келганларида, яна бир бор учрашишни истарди.
“Ўйлайманки, биз яна учрашамиз ва келажакда дўстлашиб қоламиз”, – дейди йигит.
Бу Ойбекнинг биринчи марта ёнғин билан юзлашиши эмас, 2015 йилда йигитнинг қариндошлариникида ёнғин бўлган. Ўшанда унинг жияни вафот этган, синглиси ёнғиндан кучли жароҳатланган. “Энди ёнғинга учраган одамларга ёрдам бериш – менинг бурчим”, – дейди йигит.
Одамларни қутқаришда кўрсатган жасорати ва қатъияти учун Эштемиров Ойбек Олим ўғли Москва шаҳар Миллий сиёсат ва ҳудудлараро алоқалар департаменти бошлиғининг ташаккурномаси ва Россия Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Бош бошқармаси мукофоти билан тақдирланди.

В Московском доме национальностей вручили награду 24-летнему юноше, который, рискуя жизнью, вытащил двух женщин из горящих квартир дома №2 на улице Красного Маяка.
Церемония прошла с участием узбекской диаспоры Москвы и представителей государственных органов власти. Об этом пишет “Московский комсомолец”.
Герой — уроженец Узбекистана Ойбек Эштемиров. Молодой человек работает в российской столице монтажником светофоров.
Ойбек рассказал «МК», что оказался на месте происшествия по большому счету случайно. «Шел к знакомому земляку, он попросил помочь его бабушке. Ну вот и помог… не только бабушке, но и еще двум людям»…
В тот страшный день Ойбек поднялся на лифте на восьмой этаж. Через несколько минут парень почувствовал запах гари и понял, что этажом ниже разгорается пожар. Он спустился и разбил окно. Сначала перетащил с седьмого этажа одну женщину на соседний балкон, затем вернулся на восьмой этаж, где квартиру, в которой находилась пожилая женщина, тоже охватил пожар. После этого пострадавшим помогли спуститься пожарные.
— Я бросился на помощь, даже не думая о последствиях, — признается Ойбек. Молодой человек смущается, заметно, что он не желает внимания представителей средств массовой информации и не хочет афишировать свой поступок. — Страха у меня не было, даже мыслей не возникало, что я сам могу погибнуть. В то время я не боялся, как-то не думал ни о чем таком, чувствовал только стремление помочь.
Спасатель в ходе операции повредил себе ногу и порезал руку, когда разбивал стекло. «Мне надо было так сделать, чтобы вызволить девушку. Ну да это не страшно, ерунда. Награды я не ждал, так поступил бы любой настоящий мужчина», — улыбается парень.
Узбекистан может гордиться Ойбеком, проявившим себя как настоящий герой, сообщает пресс-служба Департамента национальной политики и межрегиональных связей Москвы.
Спасенных женщин после случившегося Ойбек не видел. Говорит, что они сразу его поблагодарили, но, конечно, он хотел бы встретиться с ними снова, когда они придут в себя после трагедии. «Думаю, мы увидимся еще не раз и обязательно подружимся», — считает парень.
Случай, когда Ойбек сталкивается с пожаром, уже не первый. В 2015 году огонь охватил дом родных молодого человека. Погиб его племянник, сестра получила сильные ожоги. «Для меня теперь долг чести помочь людям, попавшим в пожар», — говорит герой.
За проявленную смелость и решимость при спасении людей Эштемиров Ойбек Олим угли удостоен благодарности руководителя Департамента национальной политики и межрегиональных связей города Москвы и награды Главного управления Министерства чрезвычайных ситуаций России по Москве.