Таиландга ишлаш учун келган ўзбекистонликлар виртуал тиланчилик қилишга мажбур қилинган.
Бу ҳақда одам савдоси ва зўравонликнинг турли шаклларига қарши кураш билан шуғулланувчи Istiqbolli Avlod Республика ижтимоий-ахборот маркази маълум қилади
«Ишонч телефони»га қўнғироқ қилганлардан бири 20 ёшга ҳам кирмаган ва фирибгарлар қурбонига айланган Ўзбекистон фуқароси бўлади, деб ёзади fergana.media. У логистика соҳасидаги 2000 долларли иш борлигига алданиб, Таиландга жўнаб кетади. Йигитдан компьютер кўникмалари ва инглиз тилини билиш талаб қилинган.
Йигит авиачипта сотиб олиб, Бангкокга учиб кетади ва у ерда уни иш ваъда қилган эркак кутиб олади. Улар иш манзили — Таиланд ва Мянма чегарасига кетишади. Келгач, Ўзбекистон фуқаросининг паспортини рўйхатдан ўтказиш баҳонаси билан олиб кетишади. Йигит ҳарбийлар томонидан қўриқланадиган ёпиқ ҳудудга жўнатилади ва у ерда унга вазифасини тушунтирилади.
Иш ижтимоий тармоқларда аёллар номига аккаунтлар очиш ва кейин америкалик эркаклар билан ёзишмалар олиб бориш, уларни пул жўнатишга ишонтиришдан иборат бўлган. Пул ўтказмалари олинганидан сўнг, аккуант ва ёзишмалар ўчирилган.
Шундай қилиб, Ўзбекистон фуқароси ва унинг турли мамлакатлардан келган шериклари кунига 18 соатдан ишлашга мажбур бўлишади. Ишлашни рад этган ва исён кўтарганларни бир неча кун давомида овқатсиз қоронғи хонага қамаб қўйишади.
Ўзбекистонлик йигит ўзини ёллаган шахсдан ватанига қайтишга ёрдам сўраган. У бу муаммо 4500 доллар эвазига ҳал бўлишини айтган.
«Бангкокдаги ҳамкорларимизнинг айтишича, бу бахтсиз жойдан чиқиб кетишнинг фақат иккита йўли бор – қочиб кетиш ёки айтилган пулни тўлаш. Бошқа ҳеч қандай йўл йўқ», — дея таъкидлайди Istiqbolli Avlod.
Марказ пост қаҳрамонига ёрдам бера олдими ёки йўқ, бунга аниқлик киритмаган, лекин одамларни бундан хабардор қилишга ва одам савдосининг бу турдаги хийласи ҳақида маълумот тарқатишга чақиради.
Оғир вазиятга тушиб қолганлар ҳақида маълумотлар бўйича ушбу телефон рақамларига мурожаат қилиш мумкин: +998951439494 ва +998993110101
Ўзбекистондаги машҳур блогер Никита Макаренконинг аниқлик киритишича, фирибгарлар ўз қурбонларини «Олтин учбурчак» деб аталадиган ҳудудга олиб боришади.
««Истиқболли авлод»га кўра, ҳозир у ерда ўзбекистонлик 10 га яқин йигит бор. Маълумки, улардан иккитаси Дубайда Акбар деган йигит томонидан «Саминг» фирмасига «ишга ёлланган». У ердан қочиш имконсиз, чунки мазкур ҳудуд на Мянма ҳукумати, на Таиланд томонидан назорат қилинади», — дейди Макаренко.

Узбекистанцев, приехавших на заработки в Таиланд, стали принуждать под видом девушек выпрашивать по интернету деньги у состоятельных мужчин.
Об этом сообщили в Республиканском социально-информационном центре Istiqbolli Avlod («Поколение будущего»), который занимается вопросами противодействия торговле людьми и другим формам насилия.
Один из позвонивших на горячую линию Центра рассказал о ставшем жертвой мошенников узбекистанце, которому еще не исполнилось и 20 лет. Об этом пишет fergana.media.
Он поехал в Таиланд, откликнувшись на вакансию в сфере логистики с зарплатой в $2000. От парня требовались только навыки работы с компьютером и владение английским языком.
Молодой человек купил авиабилеты и улетел в Бангкок, где его встретил человек, обещавший работу. Они отправились к месту назначения – на границу Таиланда и Мьянмы. По прибытии у узбекистнаца забрали паспорт под предлогом оформления регистрации. Его отправили на закрытую территорию, со всех сторон охраняемую вооруженными людьми в военной форме, и рассказали об обязанностях.
Работа заключалась в создании учетных записей в соцсетях на имя женщин и последующей переписке с американскими мужчинами с целью убедить их прислать деньги. После получения денежного перевода аккаунты и переписка удаляются.
Таким образом узбекистанец и его братья по несчастью из разных стран вынуждены работать по 18 часов в сутки. Тех, кто отказывался и бунтовал, запирали в темной комнате без еды на несколько дней.
Узбекистанец попросил завербовавшего его человека помочь вернуться домой. Тот ответил, что это возможно, если он заплатит $4500 долларов.
«Наши партнеры в Бангкоке говорят, что выбраться из этого злополучного места можно только двумя способами — сбежать или заплатить указанные деньги. Другого пути нет», — отметили в Istiqbolli Avlod.
В Центре не сообщили, смогли они помочь герою поста или нет, но призвали сообщать им о таких случаях и распространить информацию об этом виде работорговли.
Сообщить о тех, кто находится в тяжелом положении можно по телефонам +998951439494 и +998993110101.
Популярный в Узбекистане блогер Никита Макаренко уточняет, что мошенники привозят своих жертв на территорию, известную как «Золотой треугольник».
«По данным ‘’Истикболи Авлод’’, сейчас там находятся около 10 ребят из Узбекистана. Известно, что двоих из них завербовал в Дубае некий Акбар, обещая работу в фирме ‘’Саминг’’. Сбежать оттуда практически невозможно, так как территорию не контролируют ни правительство Мьянмы, ни Таиланда», — сообщил Макаренко.