Қозоғистоннинг Ақтўбе вилоятида юк ва йўловчи ташувчи автотранспорт воситалари ҳаракатининг чекланиши ва автобуслардаги носозлик сабаб йўлларда қолиб кетган 50 дан ортиқ Ўзбекистон фуқароси эвакуация қилинди. Бу ҳақда Қозоғистон Фавқулодда вазиятлар вазирлиги маълум қилди.
Қайд этилишича, 24 февраль куни соат 22:50 да Самара-Чимкент автомобиль йўлининг 964-километрида Yutong русумли йўловчи автобусидаги 41 нафар Ўзбекистон ва Тожикистон фуқароси вилоят фавқулодда вазиятлар бошқармаси ходимлари томонидан эвакуация қилиниб, Қорабутак қишлоғидаги иссиқлик пунктига олиб кетилган.
Шунингдек, бугун, 25 февраль куни соат 04:05 да Ақтўбе шаҳрида Чимкент-Москва йўналишида ҳаракатланаётган Sentra русумли автобусда техник носозлик юзага келганлиги сабабли Фавқулодда вазиятлар бошқармаси томонидан 54 нафар йўловчи эвакуация қилинган, шулардан 52 нафари Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлган. Қутқарув ишларига 52 нафар қутқарувчи ва 14 дона техника жалб қилинган.
Ақтўбе вилояти Фавқулодда вазиятлар бошқармаси фуқаролардан об-ҳаво ўзгаришларини кузатишни, об-ҳаво ёмонлашса ҳамда йўлларда транспорт воситаларининг ҳаракатланишига чекловлар жорий этилса, йўлга чиқмасликни қатъий тавсия қилган.

В Актюбинской области Казахстана эвакуированы более 50 граждан Узбекистана, застрявших на дорогах из-за ограничения движения грузового и пассажирского транспорта и выхода из строя автобусов. Об этом сообщает МЧС Казахстана.
Отмечается, что 24 февраля, в 22:50 на 964-м километре автодороги Самара-Шымкент 41 гражданин Узбекистана и Таджикистана был эвакуирован из пассажирского автобуса Yutong сотрудниками областного управления МЧС и доставлен в тепловая станция в поселке Карабутак.
Также  25 февраля, в 04:05 в городе Актобе эвакуировано 54 пассажира, 52 из которых граждане Республики Узбекистан, в связи с технической неисправностью в автобусе Sentra, следовавшем по маршруту Шымкент-Москва.
К спасательным работам привлечено 52 спасателя и 14 единиц техники. УЧС Актюбинской области настоятельно рекомендовало гражданам следить за изменениями погоды, не выходить на улицу при ухудшении погодных условий и введении ограничений движения на дорогах.