Маълумки, интернетда Россия ҳукумати томонидан Украинанинг босиб олинган Донецк вилоятига ишга борган ўзбекистонлик фуқароларнинг паспортлари олиб қўйилиб, улардан ёлланма аскар сифатида фойдаланилаётгани ҳақида хабарлар тарқалган эди.
Бунга жавобан Украинанинг Ўзбекистондаги элчихонаси ўзбекистонлик муҳожирларнинг босиб олинган ҳудудларга ишлаш ва бошқа мақсадларда бормасликка, бунинг учун жиноий жавобгарлик борлиги тўғрисида огоҳлантирган эди.
“Украина Қуролли Кучлари Бош штаби томонидан Ўзбекистон Республикаси фуқароларини Россия қўшинлари сафига кўнгилли сифатида мажбуран сафарбар этилаётгани тўғрисида чоп этилган маълумот юзасидан Ўзбекистон Республикасининг Украинадаги элчихонаси мазкур давлат Ташқи ишлар вазирлигига тегишли сўров юборди.
Ушбу масала дипломатик ваколатхона томонидан доимий назоратга олинган бўлиб, Украина томонидан юқоридаги маълумот тасдиқланган тақдирда, фуқароларимиз манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича керакли барча чора-тадбирлар кўрилади”, дейилади элчихона баёнотида.

Известно, что в Интернете появились сообщения, что у граждан Узбекистана, прибывших на работу в оккупированную Донецкую область Украины, отбираются паспорта и они используются в качестве наемников.
В ответ посольство Украины в Узбекистане предупредило узбекских мигрантов, чтобы они не выезжали на оккупированные территории для работы и других целей, так как за это предусмотрена уголовная ответственность.
«В связи с опубликованной Генеральным штабом Вооруженных Сил Украины информацией о принудительной мобилизации граждан Республики Узбекистан в качестве добровольцев в ряды российских войск посольство Республики Узбекистан в Украине направило соответствующий запрос в Министерство иностранных дел данного государства.
Данный вопрос находится на постоянном контроле дипломатической миссии, и в случае подтверждения вышеуказанной информации со стороны Украины будут приняты все необходимые меры по защите интересов наших граждан», говорится в заявлении посольства.