Vologda viloyatida 2025-yil 27-fevralda muhojirlarga qurilish sohasida ishlash taqiqlangan edi. Biroq natijada qurilish sohasining to‘xtab qolgani tufayli ushbu taqiq 5-mart kuni bekor qilindi. Bu ma’lumot gubernator Georgiy Filimonovning viloyat rasmiy huquqiy axborot saytida joylashtirilgan qaror loyihasi orqali ma’lum bo’ldi.
Ushbu cheklovni bekor qilish sabablari qatorida mahalliy mutaxassislar qurilish sohasidagi bo’sh ish o’rinlarini to’liq to’ldira olmayotgani ko‘rsatilgan. Loyihaga ilova qilingan izoh xatida Vologdada bu sohada ishlashni xohlovchi fuqarolar yetarli emasligi aytilgan.
Hokimiyatning yangi farmoyishiga ko’ra, zarur hujjatlarni olgan migrantlar endi Vologda viloyatidagi qurilish obyektlarida yana ishlash imkoniyatiga ega bo’ladilar. Bu qaror ishchi kuchi yetishmasligi va bir qator infratuzilma loyihalarini yakunlash zarurati tufayli qabul qilingan.
Ish beruvchilarga chet ellik ishchilar uchun ruxsatnomalarni rasmiylashtirish tartibiga e’tibor qaratish tavsiya etilgan va bu jarayon endi yanada osonlashishi ta’kidlangan. Hokimiyat qurilish samaradorligini oshirish va yangi loyihalarni amalga oshirishda kechikishlarning oldini olish uchun migrantlarni ishga olish shartlarini hattoki soddalashtirgan.
Bundan tashqari, migratsiya bo’limlari xodimlari barcha huquqiy normalarga rioya qilinishini ta’minlash va ma’muriy huquqbuzarliklar xavfini kamaytirish uchun qurilish sohasi vakillari va migrantlar uchun qo’shimcha tushuntirish tadbirlarini o’tkazishi belgilangan.
«Наш.Дом.РФ» yagona axborot tizimi ma’lumotlariga ko’ra, Vologda viloyatida uy-joy qurilishi hajmi 601 ming kvadrat metrni tashkil etadi, bu o’tgan yilga nisbatan 2% kam.
Chet elliklarni ishga olishga qo’yilgan taqiqning bekor qilinishi qurilish sur’atlarini tezlashtirish va bajariladigan ishlar sifatini oshirishga imkon beradi deb kutilmoqda. Hokimiyat bu qadam bilan mintaqada uy-joy va infratuzilmaga o’sib borayotgan talabni qondira oladigan ishchi kuchini jalb qilishni umid qilmoqda.

Изменения в законодательстве Вологодской области привели к отмене ограничения на труд мигрантов в строительной отрасли. Эта информация стала известна благодаря проекту постановления губернатора Георгия Филимонова, размещенному на официальном сайте правовой информации региона. Временный запрет, вступивший в силу 27 февраля 2025 года, видимо, оказался недолговечным.
Причины для отмены данного ограничения заключаются в том, что локальные специалисты не могут полностью заполнить вакансии в строительстве. Об этом говорится в пояснительной записке к проекту, в которой отмечается, что в области недостаточно граждан, желающих трудоустроиться в этой сфере.
Согласно новому распоряжению властей, мигранты, получившие необходимые документы, снова имеют возможность трудоустраиваться на строительных объектах в Вологодской области. Это решение принято в связи с нехваткой рабочей силы и необходимостью завершения ряда инфраструктурных проектов.
Работодателям рекомендуется обратить внимание на процедуру оформления разрешений для иностранных работников, которая становится более доступной. Власти стремятся упрощать условия для найма мигрантов, чтобы повысить эффективность строительства и избежать задержек в реализации новых проектов.
Кроме того, сотрудники миграционных отделов сами будут проводить дополнительные разъяснительные мероприятия для представителей строительной отрасли, чтобы гарантировать соблюдение всех юридических норм и уменьшить риск административных правонарушений.
По данным единой информационной системы «Наш.Дом.РФ», объем жилищного строительства в Вологодской области составляет 601 тыс. квадратных метров, что на 2% меньше по сравнению с прошлым годом.
Ожидается, что отмена запрета на трудоустройство иностранцев позволит ускорить темпы строительства и повысить качество выполняемых работ. Этим шагом власти надеются привлечь рабочую силу, способную удовлетворить растущий спрос на жилье и инфраструктуру в регионе.