2025-yil yanvar va sentyabr oylari oralig’ida Belarusga 233 Pokiston fuqarosi yetib keldi, deya xabar beradi mamlakat Ichki ishlar vazirligi. Bu Aleksandr Lukashenko 2025-yil bahorida Belarus iqtisodiyotiga pokistonlik ishchilarni jalb qilish rejalarini muhokama qilganida aytib o’tgan 150 000 raqamidan ancha past.
150 000 pokistonlikning kelishi mumkinligi haqidagi e’lon ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama va tanqidlarga sabab bo’ldi. Biroq, rasmiy ma’lumotlar shuni ko’rsatadiki, haqiqiy oqim juda oz. Belarus Savdo vazirligining ma’lumotlariga ko’ra, 2025-yil may oyida mamlakatda taxminan 200 Pokiston fuqarosi ishlagan.
Jurnalistlar pokistonlik migrantlarning Belarusda qanday yashashi va ishlashini o’rganishdi. Minskka ko’chib kelganlardan biri uning kasbi bo‘yicha oyiga 500-600 dollar maosh olishi va hatto belorus tilini bilmasdan ham ish topishi mumkinligini aytgan.
Pokistonlik migrantlar Brest, Lunints, Bobruisk va Mogilyevda ham ishlaydi.
Biroq, Pokistonning «Business Recorder» nashri Belarusdagi real ish haqi avval aytilgan talablarga javob bermasligini ta’kidlamoqda. Nashrning yozishicha, ikki tomonlama shartnomalarda qayd etilgan va’da qilingan 1100 dollarlik minimal ish haqi o’rtacha oylik ish haqi 670–700 dollar bo’lgan mamlakat uchun real emas.
Ma’lumot uchun: 2025-yilda Belarusdagi O’zbekistondan kelgan mehnat migrantlari soni sezilarli darajada oshdi. Belarus Respublikasi Mehnat vazirligi ma’lumotlariga ko’ra, mamlakatda taxminan taxminan 32 000 nafar mehnat migranti ishlagan. Ularning 17 280 nafari o’zbekistonliklar. Umuman olganda, Belarusdagi muhojirlar soni o’tgan yilga nisbatan 1,5 baravar ko’paygan. 2025-yilning dastlabki to’qqiz oyida migratsiya oqimi 1,5 baravarga oshdi, yangi kelganlarning taxminan 70 foizi asosan Minsk va Minsk viloyatida ish bilan band bo’ldi, shu bilan birga chet ellik ishchilarning umumiy ulushi mamlakatdagi umumiy bandlikning 1 foizidan ham kam.

За январь–сентябрь 2025 года в Беларусь прибыли 233 гражданина Пакистана. Такие данные приводит Министерство внутренних дел страны. Это значительно меньше цифры в 150 тысяч человек, которую весной 2025 года называл Александр Лукашенко, говоря о планах привлечь пакистанских работников в экономику Беларуси.
Заявление о возможном приезде 150 тысяч пакистанцев тогда вызвало широкое обсуждение и критику в социальных сетях. Однако, как показывают официальные данные, реальный приток оказался минимальным. По информации Министерства торговли Беларуси, в мае 2025 года в стране работали около 200 граждан Пакистана.
Журналисты изучили, как живут и работают пакистанские мигранты в Беларуси. Один из переехавших в Минск рассказал, что на его рабочей специальности зарплата составляет 500–600 долларов в месяц и что работу можно найти даже без знания белорусского языка.
Пакистанские мигранты также работают в Бресте, Лунинце, Бобруйске и Могилёве.
При этом пакистанское издание Business Recorder отмечает, что реальные зарплаты в Беларуси не соответствуют ранее озвученным ожиданиям. По данным издания, обещанная минимальная зарплата в 1100 долларов, которая упоминалась в двусторонних соглашениях, выглядит малореалистичной для страны, где средняя месячная зарплата составляет 670–700 долларов.
Для информации: В 2025 году число трудовых мигрантов из Узбекистана в Беларуси значительно увеличилось. По данным Министерства труда Республики Беларусь, в стране работало около 32 000 трудовых мигрантов. Из них 17 280 были узбекистанцами. В целом, число мигрантов в Беларуси увеличилось в 1,5 раза по сравнению с предыдущим годом. За первые девять месяцев 2025 года миграционный поток вырос в 1,5 раза, около 70% новоприбывших были трудоустроены в основном в Минске и Минской области, в то время как общая доля иностранных рабочих составила менее 1% от общей занятости в стране.