Декабрь ойидан Вьетнамнинг VietJet Air ва арабларнинг Air Arabia Abu Dhabi авиакомпанияси Ўзбекистонга мунтазам рейсларни йўлга қўяди.
VietJet Air авиакомпанияси 25 декабрдан бошлаб Тошкент ва Камран шаҳарлари ўртасида тўғридан-тўғри рейсларни йўлга қўймоқчи, деб хабар бермоқда Dunyo.
Парвозлар ҳафтада икки марта амалга оширилади:
• Душанба ва пайшанба кунлари — Камрандан жўнаб кетиш;
• Сешанба ва жума кунлари — Тошкентдан жўнаб кетиш.
VietJet Air авиакомпанияси 2007 йилда ташкил топган, аммо 2008 йилги глобал иқтисодий инқироз туфайли биринчи парвоз фақат 2011 йилда амалга оширилган. Бу Вьетнамдаги энг йирик хусусий авиакомпания ҳисобланади. AirlinesRating маълумотларига кўра, у 2017 йилдан 2021 йилга қадар энг яхши арзон авиакомпания деб топилди. 2019 йил охирига келиб компания 100 миллион йўловчини ташиб улгурган.
Авиакомпания парки 78 та янги авлод самолётидан иборат. VietJet Air 23 та ички ва 10 та халқаро рейсларни амалга оширади. Авиакомпания қатновлари  Олмаота ва Остона шаҳарларига ҳам йўлга қўйилган.
Эслатиб ўтамиз, бундан олдин Air Arabia Abu Dhabi авиакомпаниясининг Ўзбекистонга авиақатновлар очиши маълум қилинганди. Тошкентдан Абу-Дабига ва ортга рейслар 7 декабрдан чоршанба ва шанба кунлари Airbus A320 самолётларида амалга оширилади.
Ноябрь ойидан бошлаб Air Arabia Abu Dhabi компанияси Шаржа-Наманган-Шаржа йўналиши бўйича қатновларни йўлга қўйди. Ушбу манзилга ҳам Airbus A320 самолёти қуйидаги кунларда хизмат кўрсатади:
• пайшанба, шанба ва якшанба кунлари — Шаржадан жўнаб кетиш;
• душанба, жума ва якшанба кунлари — Намангандан жўнаб кетиш.
Биринчи парвоз 27 ноябрга режалаштирилган.
Air Arabia Abu Dhabi авиакомпанияси 2020 йил июль ойида Etihad Airways ва Air Arabia ўртасида шартнома имзолангандан сўнг пайдо бўлган. Тошкент арзон авиакомпания жадвалидаги 26-йўналиш бўлди.
Айни вақтда Уммоннинг Salam Air авиакомпанияси Наманганга уча бошлади. 18 ноябрь куни арзон авиакомпаниянинг самолёти Маскатдан етиб келди. Мунтазам рейслар ҳафтада бир марта — жума кунлари амалга оширилади.
Salam Airнинг бош қароргоҳи Маскат халқаро аэропортида жойлашган Уммоннинг арзон нархлардаги авиакомпанияси ҳисобланади. У 2016 йили барпо этилган. Ташувчининг парки олтита Airbus A320neo ва тўртта Airbus A321neo самолётларидан иборат. Бу ҳақда “Фарғона” нашри хабар берди.

Вьетнамская авиакомпания VietJet Air пять лет подряд – с 2017 по 2021 годы — признавалась лучшей бюджетной авиакомпанией по версии  АirlinesRating
VietJet Air намерена запустить прямое авиасообщение между городами Ташкент и Камрань с 25 декабря, сообщает Dunyo.
Рейсы будут осуществляться два раза в неделю:
• по понедельникам и четвергам – вылет из Камраня;
• по вторникам и пятницам – вылет из Ташкента.
VietJet Air основана в 2007 году, но из-за мирового экономического кризиса 2008 года первый рейс совершила лишь в 2011-м. Это крупнейшая частная авиакомпания Вьетнама. Пять лет подряд – с 2017 по 2021 годы — признавалась лучшей бюджетной авиакомпанией по версии AirlinesRating. В конце 2019 года компания перевезла 100 млн пассажиров.
Флот авиакомпании состоит из 78 самолетов нового поколения. VietJet Air выполняет 23 внутренних и 10 международных рейсов, в том числе в Алматы и Астану.
Ранее о решении открыть рейсы в Узбекистан заявила авиакомпания Air Arabia Abu Dhabi. Рейсы из Ташкента в Абу-Даби и обратно будут выполняться с 7 декабря по средам и субботам – на аэробусах 320.
С ноября Air Arabia Abu Dhabi запускает рейс Шарджа – Наманган – Шарджа. Это направление также будет обслуживаться самолетом Airbus A320:
• по четвергам, субботам и воскресеньям – вылет из Шарджи;
• по понедельникам, пятницам и воскресеньям – вылет из Намангана.
Первый рейс назначен на 27 ноября.
Air Arabia Abu Dhabi появилась в июле 2020 года после подписания соответствующего соглашения между Etihad Airways и Air Arabia. Ташкент стал 26-м маршрутом в графике лоукостера.
Тем временем в Наманган стала летать оманская авиакомпания Salam Air. 18 ноября самолет лоукостера прибыл из Маската. Регулярные рейсы будут осуществляться один раз в неделю — по пятницам.
Salam Air — бюджетная авиакомпания из Омана со штаб-квартирой в международном аэропорту Маската. Создана в 2016 году. Флот перевозчика состоит из шести Airbus A320neo и четырех Airbus A321neo.Об этом пишет ИА “Фергана”.