Vladimirda ikki mahalliy aholi ekstremistik guruh tuzish va terroristik hujumni rejalashtirishda ayblanib, qo‘lga olindi, deb xabar bermoqda RIA Novosti mintaqaviy FSB manbasiga tayanib.
Vladimir garnizonining harbiy sudi ikkala erkakni ham sudgacha hibsda saqlashni buyurdi. Tergovchilar ularning terroristik va ekstremistik maqsadlarga ega uyushgan jinoiy guruhda ishtirok etganini aytmoqda.
Tergov shuni ko‘rsatdiki, ulardan biri, 1993-yilda tug‘ilgan Vladimir shahrida yashovchi fuqaro, migratsiya siyosatidan norozilik tufayli guruhni tuzgan. U fikrdosh shaxslar bilan muloqot qilish va ularning harakatlarini muvofiqlashtirish uchun maxsus Telegram chatini ochgan. Shuningdek, u o‘z guruhining belgisini yaratib, radikal ruhdagi varaqalar chiqargan. Ushbu materiallar orasida Shimoliy Kavkaz va Markaziy Osiyo mamlakatlaridan kelgan odamlarga nisbatan zo‘ravonlik va nafratga chaqiriqlar bo‘lgan.
Bundan tashqari, qo‘lga olingan shaxs Vladimirdagi kafelar va boshqa muassasalar gavjum bo‘lishi kutilgan paytda ularni yoqib yuborish rejasini ishlab chiqqan. FSB ma’lumotlariga ko‘ra, u sheriklariga Molotov kokteyli tayyorlash va ulardan foydalanishni o‘rgatgan.
Yaxshiyamki, ular bu jinoyatlarni sodir etishga ulgurmay, o‘z vaqtida qo‘lga olindi.
Endi Rossiya Tergov qo‘mitasining Vladimir garnizoni bo‘yicha harbiy tergov boshqarmasi tashkilotchi va uning 1994-yilda tug‘ilgan tanishiga qarshi bir nechta moddalar bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atdi. Ular terroristik hujumga tayyorgarlik ko‘rish, terroristik guruh tuzish, terroristik faoliyat uchun tayyorgarlik ko‘rish va nafrat va adovatni qo‘zg‘ashda ayblanmoqda.

Во Владимире задержали двух мужчин, которые готовили поджог кафе, где могли быть мигранты.
Этих двух местных жителей посадили под стражу. Их обвиняют в том, что они создали экстремистскую группу и готовили террористический акт. Об этом сообщило агентство РИА Новости со ссылкой на региональное управление ФСБ.
Владимирский гарнизонный военный суд решил отправить обоих в СИЗО. По версии следствия, они участвовали в организованной преступной группе с террористическими и экстремистскими целями.
Следствие выяснило, что один из них — житель Владимира, 1993 года рождения — создал эту группу из-за недовольства миграционной политикой. Он открыл специальный чат в Telegram, чтобы общаться с единомышленниками и координировать их действия. Также он придумал знак своей группы и сделал радикальные листовки. В этих материалах были призывы к насилию и к ненависти против людей с Северного Кавказа и из стран Центральной Азии.
Кроме этого, мужчина разработал план поджогов кафе и других заведений во Владимире, когда там должно было быть много людей. По данным ФСБ, он учил своих сообщников, как делать и использовать зажигательные смеси.
Совершить эти преступления они не успели — их задержали вовремя.
Теперь против организатора и его знакомого, который родился в 1994 году, военный следственный отдел Следственного комитета России по Владимирскому гарнизону возбудил уголовное дело сразу по нескольким статьям. Их обвиняют в подготовке теракта, создании террористического сообщества, обучении для террористической деятельности и в разжигании ненависти и вражды.