Migrantlar 2025-yil 30-aprelgacha Rossiya IIV organlariga mustaqil ravishda murojaat qilib, o‘z huquqiy maqomini tartibga solish imkoniyatiga ega. Bunday imkoniyat Rossiya prezidentining 2024-yil 30-dekabrdagi 1126-sonli farmoniga muvofiq butun mamlakat bo‘ylab barcha muhojirlarga berilgan. Qonuniylashish jarayonidan o‘tganlarga avval hujjatsiz yurganligi uchun ma’muriy javobgarlikdan ozod qilish, mamlakatdan chiqarib yuborish va mamlakatga kirishni taqiqlash kabi choralar ko‘rilmasligi va’da qilinmoqda. Biroq, ma’lum bo‘lishicha, Vladivostokda qonuniy maqomga ega bo‘lishning muqobil variantlaridan biri Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma imzolash bo‘lib kelmoqda. Bu haqda «MK Владивосток» nashri xabar berdi.
«MK» ma’lumotlariga ko‘ra, ba’zi muhojirlar allaqachon shunday shartnomalar tuzishgan va harbiylikka yollangan. Bu ularga huquqiy maqom olishdan tashqari, harbiy xizmatchilar uchun ko‘zda tutilgan barcha imtiyozlardan foydalanish imkonini beradi.
«Belgilangan tartib-qoidalardan o‘tgandan so‘ng, muhojirlar qonuniy asosda Rossiyada bo‘lish va ishlash imkonini beruvchi rasmiy hujjatlarni oladilar. 400 dan ortiq muhojir allaqachon Primorye ichki ishlar organlariga murojaat qilgan, ba’zilari Rossiya Federatsiyasi Mudofaa vazirligi bilan harbiy shartnoma tuzgan, bu esa qonuniylashishdan tashqari, rossiyalik harbiy xizmatchilarga taqdim etiladigan barcha imtiyozlardan foydalanishni ta’minlaydi,» – deb yozadi nashr.
Rasmiy jihatdan bu ixtiyoriy qaror, biroq ekspertlar va huquq himoyachilari migrantlar oʻz maqomlarini qonuniylashtirishning boshqa real usullariga ega boʻlmasligi mumkinligi, ayniqsa ishlashga ruxsat olish va yuridik yordam olish imkoniyatlari cheklanganishidan xavotir bildirishmoqda.
Shunday vaqtda muhojirlarning axborotsizligidan foydalanib, harbiy shartnoma tuzishga ko‘ndirish ularning huquqiy zaifligidan foydalanishdir, deydi huquq himoyachilari.
Ma’lumki, amnistiya vaqtida hujjat rasmiylashtirish jarayonini tashkil etish bilan Rossiya IIVning «ПВС» va “ММЦ” tashkilotlari shug‘ullanadi. Ushbu tashkilotlar mehnat faoliyati uchun patentlar berishga ham mas’ul. Ma’lum qilinishicha, Vladivostokda «ПВС»ning telegramdagi chat-boti orqali migrantlarga maslahat yordami ko‘rsatiladi. Biroq muhojirlarning aksariyati ma’lumot yetishmasligi va byurokratik qiyinchiliklar tufayli aniq yordam olishlari va amnistiyadan foydalanishlari murakkab bo‘lib qolmoqda.
Migrantlarga Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma tuzmasdan ham hujjat rasmiylashtirish imkoni xuddi shu farmonga muvofiq taqdim etilganini eslatib o‘tamiz. Chunki xorijiy davlatda harbiy xizmatga yollanish Markaziy Osiyoning barcha davlatlarida jinoyat hisoblanadi va tegishli javibgarlikka olib keladi.

До 30 апреля 2025 года у мигрантов есть возможность урегулировать свой правовой статус, самостоятельно обратившись в органы МВД. Такая возможность предоставлена всем мигрантам по всей стране в соответствии с Указом президента России № 1126 от 30.12.2024. Тем, кто пройдёт процедуру легализации, обещают освобождение от ответственности, выдворения и запрета на въезд в страну. Однако, как стало известно, во Владивостоке одной из альтернатив к получению легального статуса стало подписание контракта с Министерством обороны РФ. Об этом сообщило издание «МК Владивосток».
По данным «МК», некоторые иностранцы уже заключили такие контракты, что, помимо получения правового статуса, предоставляет им доступ ко всем предусмотренным для военнослужащих льготам.
«После прохождения установленных процедур мигранты получают официальные документы, позволяющие находиться и работать в России на законных основаниях. Более 400 человек уже обратились в органы внутренних дел Приморья, некоторые заключили контракт с МО РФ, что, помимо легализации, обеспечивает доступ ко всем льготам, предоставляемым российским военнослужащим», пишет издание.
Формально речь идёт о добровольном решении, однако эксперты и правозащитники выражают обеспокоенность: у мигрантов может не быть других реальных путей легализации, особенно при ограниченных возможностях получения трудовых патентов и юридической помощи.
Известно, что организацией процесса занимается ФГУП «ПВС» МВД России, которое также отвечает за выдачу патентов на трудовую деятельность. Сообщается, что во Владивостоке мигрантам доступна консультационная помощь через чат-бот агентства в Telegram, однако многие участники кампании отмечают недостаток информации и сложность навигации по бюрократическим процедурам.
Иностранцы, пребывающие в России без оснований могут легализоваться, то есть получить документы без административной ответственности. В свою очередь, мигрантам рекомендуется оформить документы без заключения контракта с Минобороны России. Поскольку наемничество в иностранном государстве является преступлением во всех странах Центральной Азии.