Vladivostokda migrantlardan pora olganlikda gumon qilingan ikki politsiya xodimi hibsga olindi. Primorye o‘lkasi Tergov qo‘mitasi va Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, ular yuqori lavozimlarda ishlagan.
Tergovchilar korrupsiya sxemasi 2023-yil iyuldan sentyabrgacha faoliyat yuritgan deb hisoblashadi. Huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining fikricha, bir xodim chet ellikdan 90 000 rubl, ikkinchisi esa 60 000 rubl olgan.
Rossiya ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, migrantlar Rossiyada yashash joylarini qonuniy qilish uchun patent uchun hujjatlarni kech topshirish bilan bog‘liq soxta ma’muriy ayblovlardan foydalangan.
Tergovchilarning so‘zlariga ko‘ra, chet elliklar jarimani rasman to‘lashga va shu tariqa Rossiyada bo‘lish muddati hali tugamagandek ko‘rsatishga umid qilgan.
Sxema Primorye o‘lkasi FSB xodimlari tomonidan fosh qilingan.
Hozirda xodimlarga poraxo‘rlik uchun jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Ular allaqachon ishdan chetlashtirilgan. Agar aybdorlik tasdiqlansa, xodimlar ichki ishlar organlaridan bo‘shatiladi.
Tergov shuningdek, yangi holatlar va boshqa miqdordagi pora olish holatlarini ham tekshirmoqda.
Alohida ravishda, pora bergan migrantlarning o‘zlariga qarshi ham ish qo‘zg‘atish imkoniyati ko‘rib chiqilmoqda.
So‘nggi o‘zgarishlar fonida Rossiya rasmiylari migratsiya qoidalarini tobora kuchaytirmoqda. Noqonuniy migrantlar, hatto zarur hujjatlar yo‘qligi sababli ham, mamlakatdan tez-tez chiqarib yuborilmoqda.
Primoryeda bu yil chet elliklar ko‘p deportatsiya qilinmoqda. Yanvar oyida mintaqadan 18 yoshdan 54 yoshgacha bo‘lgan 30 nafar migrant O‘zbekistonga jo‘natilgan edi.

Во Владивостоке задержали двух сотрудников полиции, которых подозревают в получении взяток от мигрантов. По данным Следственного комитета и МВД Приморского края, речь идёт о старших участковых уполномоченных.
Следствие считает, что коррупционная схема действовала с июля по сентябрь 2023 года. По версии правоохранителей, один полицейский получил от иностранца 90 тысяч рублей, второй — 60 тысяч рублей.
Как сообщают российские СМИ, мигранты хотели восстановить своё легальное пребывание в России через фиктивные административные дела. Речь шла о статье, связанной с нарушением сроков подачи документов на патент.
По данным следствия, иностранцы рассчитывали официально оплатить штраф и таким образом создать видимость, будто срок их пребывания в России ещё не закончился.
Схему выявили сотрудники ФСБ по Приморскому краю.
Сейчас против полицейских возбуждено уголовное дело о получении взятки. Их уже отстранили от работы. Если вина подтвердится, сотрудников уволят из органов.
Следствие также проверяет возможные новые эпизоды и другие суммы взяток.
Отдельно рассматривается вопрос о возбуждении дела в отношении самих мигрантов, которые передавали деньги полицейским.
На фоне последних изменений российские власти всё сильнее ужесточают миграционные правила. Нелегальных мигрантов начали чаще выдворять из страны даже за отсутствие необходимых документов.
В Приморье в этом году уже проходила массовая депортация иностранцев. В январе из региона в Узбекистан отправили 30 мигрантов в возрасте от 18 до 54 лет.