Turkmaniston fuqarosi 15 ming rubl evaziga «выдворение»dan qutilmoqchi bo‘lib, “ФСБ” hodimiga pora taklif qilgan. Natijada pora taklif qilgani uchun erkak ikki yilga qamaldi. Bu haqida hududiy Tergov qo‘mitasi matbuot xizmati xabar bermoqda.
Mart boshida erkakni boshqa migratsiya qonunchiligini buzgan muhojirlar bilan birga politsiya bo‘limiga yetkazishgan. Erkak uni Rossiyadan chiqarib yuborishlarini bilgani uchun “ФСБ” hodimiga pul taklif qiladi. Hodim pora taklif qilganlik uchun jinoiy javobgarlik borligini aytib, ogohlantiradi.
Ammo muhojir ogohlantirishga qaramay pulni hodimning daftari muqovasiga solib qo‘yadi.
Pora berishga uringanlik uchun Turkmaniston fuqarosi Rossiya Jinoiy Kodeksining 291- va 30- moddalari bo‘yicha jinoiy javobgarlikka tortilib, ikki yil qamoq jazosiga hukm qilinadi.
Bunday holatlar kam emasligini hisobga olib, muhojirlarga pora berishga urinish jinoiy javobgarlikka sabab bo‘lishini eslatib o‘tamiz.

Гражданин Туркменистана надеялся за 15 тысяч избежать выдворения из России и попытался дать взятку сотруднику ФСБ. За это мужчина получил два года колонии. Об этом сообщили в пресс-службе регионального СК.
В начале марта мужчину доставили в отдел полиции вместе с другими мигрантами, задержанными за нарушение режима пребывания.
Иностранец знал, что его могут выдворить из России, чтобы этого не произошло, он предложил деньги сотруднику ФСБ. Старший оперуполномоченный отказался и предупредил мигранта об уголовной ответственности за дачу взятки, но тот всё равно положил деньги под обложку ежедневника сотрудника ФСБ.
За покушение на дачу взятки (ч.3 ст.30, ч.3 ст.291 УК РФ) гражданина Туркменистана приговорили к двум годам колонии общего режима.
Исходя из произошедшего стоит напомнить об уголовной ответственности за дачу взятки. Никогда не давайте взятку, иначе вы рискуете попасть под уголовную ответственность.