Rossiya «Госдума»sining kuzgi sessiyasi migratsiya sohasi haqida gap-so‘z bilan boshlandi. Xususan, «Госдума» spikeri Vyacheslav Volodin migratsiya sohasidagi qator muammolarni qonunchilik nuqtayi nazaridan ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidlab, «migrantlar Rossiyaga madaniyatimiz va qonunlarimizni bilib, ularga hurmat bilan kelishlari kerak» deb deputatlarga murojaat qildi.
Spiker migratsiya sohasida 8 ta tashabbus ko‘rib chiqilganini va ular mintaqalarga o‘rganish uchun yuborilganini qayd etdi.
Spikerning aytishicha, avgust oyida migratsiya siyosatini kuchaytirishga qaratilgan 28 ta qonun loyihasi ko‘rib chiqilgan. Ular orasida malakasi past bo‘lgan mutaxassislarga oilalari, qarindoshlari va tanishlarini Rossiyaga olib kelishni taqiqlash, ayrim sohalarda muhojirlarning ishlashini cheklash takliflari bor.
❗️ Eslatib o‘tamiz, 2025-yilning 1- yanvaridan boshlab Moskva oblastida migrantlarga ko‘cha ovqatlari va savdo sohasida ishlash taqiqlanishi ma’lum bo‘ldi.

Осенняя сессия Государственной думы России началась с обсуждения вопросов миграционной сферы. В частности, спикер Госдумы Вячеслав Володин подчеркнул необходимость рассмотрения ряда проблем миграции с законодательной точки зрения, заявив депутатам: «мигранты должны приезжать в Россию, зная нашу культуру и законы, и относиться к ним с уважением».
Спикер отметил, что в сфере миграции было рассмотрено 8 инициатив, которые отправлены на рассмотрение в регионы.
По словам Володина, в августе было рассмотрено 28 законопроектов, направленных на ужесточение миграционной политики. Среди них предложения запретить малоквалифицированным специалистам привозить свои семьи, родственников и знакомых в Россию, а также ограничить работу мигрантов в некоторых сферах.
❗️Напомним, что с 1 января 2025 года в Московской области мигрантам будет запрещено работать в сфере уличного питания и торговли.