Компаниянинг таъкидлашича, у “контентнинг махфий бўлиши учун энг махфий хизмат”ни яратишни режалаштирмоқда. Шунингдек, муаллифлар учун монетизация имконияти ҳам тақдим этилади.
WhatsApp мессенжери тез орада каналларни ишга туширади, дейилади компания блогида.
“Биз WhatsApp’дан чиқмасдан одамлар ва ташкилотларнинг муҳим янгиликларини кузатиб боришнинг оддий, хавфсиз ва шахсий усули бўлган каналларни жорий қилмоқдамиз”, — дейилади постда.
Каналлар чатлар ва ҳамжамиятлардан алоҳида – янги “Актуал” ёрлиғида жойлашган бўлади. Худди шу жойга статуслар ҳам кўчирилади.
Постлар, фотосуратлар, видеолар, стикерлар ва сўровларни каналга фақат админлар жойлаштира олади. Канал обуначилари фақат контентни кўришлари мумкин, бироқ шарҳ ёза олмайди.
Шунингдек, мессенжер маҳаллий давлат ҳокимияти органлари янгиликлари, спорт ва севимли машғулотларига оид янгиликлар ҳамда бошқа мавзулардаги танловлар билан каналлар каталогини яратади. Каталогдан қидириш орқали ёки таклифнома ёрдамида керакли каналга ўтиш мумкин бўлади.
Мессенжер яратувчилари “контентни нашр қилиш учун энг махфий хизмат”ни яратишга интилаётганликларини айтишади. “Бунинг учун биз биринчи навбатда админлар ва обуначилар маълумотлари ҳимоясини таъминлаймиз. Администраторнинг телефон рақами ва профил сурати обуначиларга кўринмайди, обуначи телефон рақамлари эса каналдаги барча, жумладан, администраторлардан ҳам яширин бўлади”, — дейилади WhatsApp  блогида. Шунингдек, мессенжер фойдаланувчиси қайси каналларга обуна бўлганлиги ҳақида ҳам очиқ маълумот бўлмайди.
Фойдаланувчиларга канал ёзувларини, шу жумладан обуначилар қурилмаларидан ҳам ўчириш имконияти ваъда қилинган. Шунингдек, администраторлар канални кўриш, ундан контентни йўналтириш, ўз каналларини каталогдаги қидирув натижаларидан яшириш вақтида скриншот олишни тақиқлаши мумкин бўлади. Шунингдек, улар ўзи истаган кишига каналга обуна бўлиш рухсатини бера олади.
“Каналлар кенг аудитория учун мўлжалланганлиги сабабли, улар одатдагидек шифрланмайди. Бироқ, нодавлат нотижорат ташкилотлари ёки соғлиқни сақлаш органлари каби чекланган аудиторияга эга каналларда шифрлаш фойдали бўлиши мумкин, деб ҳисоблаймиз. Балки келажакда биз бу ғояни амалга оширармиз”, — дейилади мақолада.
Шунингдек, администраторлар каналларни уларга тўлов хизматларини улаш орқали монетизация қилиш ва каталогдаги каналларни тарғиб қилиш имкониятига эга бўлади.
Каналлар аввалига Колумбия ва Сингапур резидентлари, кейин эса – яқин ойларда – бошқа мамлакатлардаги фойдаланувчилар учун очиқ бўлади.

В компании утверждают, что планируют создать «самый конфиденциальный сервис для публикации контента», а также предусмотреть возможность монетизации для авторов.
Мессенджер WhatsApp в ближайшее время запустит каналы, говорится в сообщении компании в блоге.
«Мы представляем каналы — простой, надежный и конфиденциальный способ следить за важными новостями от людей и организаций, не выходя из WhatsApp», — говорится в публикации.
Каналы будут находиться отдельно от чатов и сообществ — на новой вкладке «Актуальное». На эту же вкладку переместят статусы.
Публиковать что-то в канале смогут только их администраторы, это могут быть сообщения, фото, видео, стикеры и опросы. Подписчики каналов смогут только просматривать контент: возможности комментировать у них не будет.
В мессенджере также будет создан каталог каналов с новостями от местных государственных органов, о спорте и увлечениях и подборки по другим темам. Перейти в нужный канал можно будет через поиск по каталогу либо с помощью приглашения.
Создатели мессенджера заявили, что стремятся создать «самый конфиденциальный сервис для публикации контента». «Для этого мы в первую очередь обеспечиваем защиту данных администраторов и подписчиков. Номер телефона и фото профиля администратора не будут видны подписчикам, а номера телефонов подписчиков будут скрыты от всех в канале, включая администраторов», — говорится в сообщении в блоге WhatsApp. Также не будет публичной информация о том, на какие каналы подписан пользователь мессенджера.
Пользователям обещают возможность удаления публикаций канала, в том числе с устройств подписчиков. Администраторы также смогут запрещать делать снимки экрана при просмотре канала, пересылать контент из него, скрывать свой канал из результатов поиска по каталогу. У них также будет возможность определять, кому можно подписываться на их канал.
«Поскольку каналы предназначены для широкой аудитории, они не защищены сквозным шифрованием по умолчанию. Однако мы считаем, что сквозное шифрование может быть полезно в каналах с ограниченной аудиторией, например в каналах некоммерческих организаций или органов здравоохранения. Возможно, в будущем мы реализуем эту идею», — говорится в публикации.
Также для администраторов будет предусмотрена возможность монетизации каналов через подключение к ним платежных сервисов и возможность продвижения каналов в каталоге.
Сначала каналы станут доступны жителям Колумбии и Сингапура, а затем — в ближайшие месяцы — пользователям и в других странах.