Podmoskovyening Elektrostal shahridagi Wildberries kompaniyasi omboriga uchuvchisiz uchish apparatlari hujumi paytida Tojikistonning 25 yoshli fuqarosi Navroʻzjon Sodiqov halok boʻldi. Navroʻzjon Rossiyaga 2025-yil kuzida kelgan va deyarli butun vaqt davomida Elektrostalda mehnat qilgan. U Xatlon viloyatining Jayxun tumanidan boʻlib, vafotidan sal oldin uylangan edi. Omborda u akasi Sadriddin bilan birga ishlagan. Uning aytishicha, dronlar hujumi paytida Navroʻzjon ogʻir jarohatlar olgan. Yaqinlari tez yordam kelishini kutmasdan, jabrlanuvchini oʻzlari shifoxonaga olib borishgan, biroq yetib borganda shifokorlar oʻlimni qayd etishgan. Marhumning jasadi vataniga olib ketilgan.
Sadriddin shuningdek, jurnalistlarga xodimlarni ishga yollagan «Resurs plyus» autsorsing kompaniyasi marhumning oilasiga bir million rubl toʻlaganini ma’lum qildi. Garchi avvalroq marketpleys rahbari Tatyana Kim halok boʻlganlarning oilalariga ikki million rubl miqdorida moliyaviy yordam toʻlashni va’da qilgan boʻlsa-da, Wildberries vakillari hozircha qarindoshlar bilan aloqaga chiqmagan.
Elektrostaldagi omborda sodir boʻlgan yongʻin oqibatida 50 dan ortiq kishi jabrlandi. Yaralanganlar orasida Qirgʻizistonning ikki fuqarosi bor boʻlib, ular Elektrostal shifoxonasiga qoniqarli ahvolda yotqizilgan. Qirgʻizistonning yana bir necha fuqarosi oʻz elchixonasiga yongʻin paytida barcha shaxsiy buyumlari va hujjatlarini yoʻqotganliklari haqida xabar bergan. Ulardan ikki nafariga vatanga qaytish uchun vaqtinchalik guvohnomalar rasmiylashtirib berildi. Wildberries rahbariyati va mahalliy hokimiyat organlari jabrlanganlarning ismlarini e’lon qilmayapti. Shu bilan birga, omborning ishchi chatlarida hujumdan keyin aloqaga chiqmay qoʻygan 53 kishilik roʻyxat mavjud. Ushbu roʻyxatda Tojikiston, Oʻzbekiston va Ozarbayjon fuqarolari bor.
Oʻsha kechada, 2026-yil 18-iyul kuni Ukraina dronlari Tambov viloyatidagi yana bir Wildberries omboriga hujum qildi. Ushbu hujum oqibatida yetti kishi halok boʻldi, yana 24 kishi jarohatlandi. Bir necha kun oʻtgach, 22-iyul kuni tunda, dronlar ushbu kompaniyaning Krasnodar va Nevinnomisskdagi omborlariga zarbalar berdi. Krasnodarda oʻn kishi jarohat oldi, jabrlangan ayollardan biri keyinroq shifoxonada vafot etdi. Nevinnomisskda tibbiy yordam soʻrab murojaat qilgan bir odam shifoxonaga yotqizilgan.

При атаке беспилотных летательных аппаратов на склад компании Wildberries в подмосковном городе Электросталь погиб 25-летний гражданин Таджикистана Наврузджон Содиков. Трагедия произошла в ночь на 18 июля. Наврузджон приехал в Россию осенью 2025 года и почти все это время трудился в Электростали. Он был уроженцем района Джайхун Хатлонской области и незадолго до гибели женился. На складе он работал вместе со своим братом Садриддином. О гибели Наврузджона первым написало таджикистанское издание «Оила». Садриддин подтвердил эту информацию в беседе с журналистами издания «Новая газета – Европа». Брат рассказал, что во время налета дронов Наврузджон получил тяжелые ранения. Близкие сами повезли пострадавшего в больницу, не дожидаясь приезда скорой помощи, но по прибытии врачи констатировали смерть. Самолет с телом погибшего вылетел в Таджикистан 22 июля.
Садриддин также сообщил журналистам, что аутсорсинговая компания «Ресурс плюс», которая нанимала сотрудников, выплатила семье погибшего один миллион рублей. Представители Wildberries на связь с родственниками пока не выходили, хотя ранее глава маркетплейса Татьяна Ким обещала выплатить семьям погибших финансовую помощь в размере двух миллионов рублей.
В результате пожара на складе в Электростали пострадали более 50 человек. Среди раненых оказались двое граждан Кыргызстана, их положили в больницу Электростали в удовлетворительном состоянии. Еще несколько граждан Кыргызстана сообщили в свое посольство, что во время пожара потеряли все личные вещи и документы. Двум из них уже оформили временные свидетельства для возвращения на родину. Руководство Wildberries и местные власти не публикуют имена пострадавших. При этом в рабочих чатах склада числится список из 53 человек, которые перестали выходить на связь после атаки. В этом списке есть граждане Таджикистана, Узбекистана и Азербайджана.
В ту же ночь на 18 июля 2026 года украинские беспилотники атаковали еще один склад Wildberries в Тамбовской области. В результате этого нападения семь человек погибли, а еще 24 человека получили ранения. Несколько дней спустя, в ночь на 22 июля, дроны нанесли удары по складам этой же компании в Краснодаре и Невинномысске. В Краснодаре ранения получили десять человек, одна пострадавшая женщина позже скончалась в больнице. В Невинномысске за медицинской помощью обратился один человек, его госпитализировали.