Ichki ishlar vazirligining Moskva bo‘yicha bosh boshqarmasi migratsiya boshqarmasi boshlig‘i vazifasini bajaruvchi Igor Dudnikning ma’lum qilishicha, 2025-yilning 9 oyida Rossiyada atrofdagilar uchun xavfli yuqumli kasalliklarga chalingan 4500 ga yaqin chet el fuqarolari aniqlangan. Bu muhojirlar yashash yoki ishlash uchun ruxsatnoma olishga uringan, biroq tekshirilgan va darhol mamlakatdan chiqarib yuborilgan.
Dudnikning aniqlik kiritishicha, bunday kasalliklarning barchasi ijtimoiy xavfli hisoblanadi. Bundan tashqari, xuddi shu davrda giyohvand moddalarni iste’mol qilish belgilari bilan 1600 dan ortiq xorijlik deportatsiya qilindi. Yana 150 dan ortiq muhojir pasport ma’lumotlarini o‘zgartirgani sababli o‘z ixtiyori bilan chiqib ketgan. Qidiruvda bo‘lgan 240 ga yaqin shaxs hibsga olinib, deportatsiya qilingan.
Yanvar oyida Rossiya Xavfsizlik kengashi raisi o‘rinbosari Dmitriy Medvedev yuqumli kasalliklar va giyohvandlikka chalingan muhojirlarni kechiktirmasdan deportatsiya qilish kerakligini aytgan edi.
Noqonuniy migrantlarning davlat reyestri 2025-yil 5-fevraldan boshlab amal qiladi. Unga qoidalarni buzgan yoki hujjatsiz shaxslar kiradi. Ish beruvchilar, korxonalar va oddiy fuqarolar yangi kelganlarni tekshirish uchun ma’lumotlar bazasidan foydalanishlari mumkin. Bu rasmiylarga qoidabuzarlarni tezroq topishga yordam beradi.
Chiqarib yuborilgan muhojirlar qaysi davlatlardan?
Ichki ishlar vazirligi va migratsiya xizmatlari ma’lumotlariga ko‘ra, yuqumli kasallik bilan deportatsiya qilinganlarning asosiy qismi MDH davlatlaridan. O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston yetakchilik qilmoqda. Mamlakatlar bo‘yicha kasalliklarning aniq raqamlari ommaviy hisobotlarda mavjud emas, ammo deportatsiyaning umumiy statistikasi shuni ko‘rsatadiki, 2025-yilda Rossiyadan 190 000 dan ortiq chet elliklar deportatsiya qilingan (2024-yilga nisbatan 30 foizga ko‘p) va uning katta qismi ushbu respublikalar fuqarolaridir. Buning sababi, ular ishga keluvchilar soni bo‘yicha ham oldingi o‘rinlarda.

За первые девять месяцев 2025 года в России выявили около 4,5 тысячи иностранных граждан с инфекциями, опасными для окружающих. Об этом на пресс-конференции сообщил врио начальника управления по вопросам миграции ГУ МВД по Москве Игорь Дудник. Эти мигранты пытались оформить документы на пребывание или работу, но их проверили и сразу удалили из страны.
Дудник уточнил, что все такие заболевания считаются общественно опасными. Кроме того, за тот же период депортировали больше 1,6 тысячи иностранцев с признаками употребления наркотиков. Ещё свыше 150 мигрантов уехали добровольно после того, как изменили свои паспортные данные. А около 240 человек оказались в розыске — их задержали и тоже выдворили.
Ещё в январе зампред Совета безопасности России Дмитрий Медведев заявил, что мигрантов с инфекциями и наркозависимостью нужно высылать без задержек.
С 5 февраля 2025 года работает публичный реестр нелегальных мигрантов. В него вносят тех, кто нарушает правила или сидит без документов. Доступ к базе есть у работодателей, бизнеса и обычных граждан — чтобы проверять приезжих. Это помогает властям быстрее находить нарушителей.
Из каких стран депортированные мигранты?
По данным МВД и миграционных служб, большинство депортированных с инфекциями — из стран СНГ. На первом месте Узбекистан, Таджикистан и Киргизия. Точных цифр по болезням по странам нет в открытых отчётах, но общая статистика депортаций показывает: в 2025 году из России выслали уже больше 190 тысяч иностранцев (на 30% больше, чем в 2024-м), и львиная доля — из этих республик. Это связано с тем, что они лидируют по числу приезжающих на работу.