Kaluga viloyatining Jukov shahrida migratsiya bo‘limining ish faoliyatida uzilish yuz berdi, bunga bo‘limda kadrlar yetishmasligi sabab bo‘lgan. Bu haqda Rossiya Ichki ishlar vazirligining vakili Irina Volk xabar berdi. Avvalroq tarmoqda migratsiya bo‘limi oldida katta navbatlar aks etgan video paydo bo‘lgan edi. Videoda odamlar Jukovdagi Migratsiya masalalari bo‘yicha bo‘lim xodimlari muhojirlarni qabul qilmay qo‘yganidan norozilik bildirishgan.
Irina Volkning so‘zlariga ko‘ra, Jukov migratsiya bo‘limidan olingan video sababidan xizmat tekshiruvi o‘tkazilgan. Tekshiruv natijalari davlat xizmatlari ko‘rsatilishida muammolar mavjudligini tasdiqlagan. Ushbu uzilishlarning asosiy omili bo‘limda xodimlar sonining yetarli emasligi ekani aniqlandi, deb aytgan Volk o‘zining telegramdagi xabarida.
Vaziyatni hal qilish uchun Jukov tumanidagi IIVBga Kaluga viloyati bo‘yicha Rossiya IIVB Migratsiya masalalari boshqarmasidan hamkasblariga amaliy yordam ko‘rsatish uchun qo‘shimcha kuchlar yuborildi. Volk elektron navbat tizimining ishlashi yaqin vaqt ichida tiklanishi rejalashtirilganini ta’kidlagan.
Bundan tashqari, aholiga migratsiya sohasidagi davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyati quyidagilar orqali taqdim etiladi:
• ko‘p funksiyali markazlar,
• mintaqadagi pasport-viza xizmatining filiali,
• «Davlat xizmatlari» portali. Ilgari, Rossiya IIV kollegiyasining majlisida vazir Vladimir Kolokoltsev vazirlikda bo‘sh ish o‘rinlari soni 172 mingdan ortiqni tashkil etishi haqida xabar bergan edi. Prezident Vladimir Putin IIVda kadrlar muammosi tizimli xususiyatga ega ekanini va kompleks yechimni talab qilishini ta’kidladi.

В Жукове Калужской области произошло нарушение в работе миграционного подразделения, причиной которого стал недостаток кадров в отделе. Об этом проинформировала представитель Министерства внутренних дел России Ирина Волк. Ранее в сети появилось видео с большими очередями у миграционного подразделения, где люди выражали недовольство тем, что в ОВМ ОМВД в Жукове перестали принимать заявителей.
По словам Волк, после обнаружения видео из миграционного подразделения Жукова провели служебную проверку. Результаты проверки подтвердили наличие проблем в обеспечении государственных услуг. Установлено, что основным фактором этих сбоев является недостаточная численность сотрудников в подразделении, уточнила она в своем сообщении в Telegram.
Для решения ситуации в ОМВД по Жуковскому району были направлены дополнительные силы из Управления по вопросам миграции УМВД России по Калужской области для оказания практической поддержки коллегам. Волк отметила, что функционирование электронной очереди планируется восстановить в ближайшее время.
Помимо этого, жителям предоставляется возможность воспользоваться государственными услугами в сфере миграции через:
• многофункциональные центры,
• филиал паспортно-визового сервиса в регионе,
• портал «Госуслуги».
Ранее, на заседании коллегии МВД России, министр Владимир Колокольцев сообщил о превышении количества вакантных мест в ведомстве, что составляет более 172 тысяч. Президент Владимир Путин подчеркнул, что проблема кадров в МВД носит системный характер и требует комплексного решения.