Xorazm viloyati sudida Rossiya armiyasi bilan shartnoma tuzib, Ukrainadagi urush harakatlarida qatnashgan O‘zbekiston fuqarosiga oid jinoyat ishi ko‘rib chiqildi. Sud hujjatlariga ko‘ra, Yangibozor tumanida yashovchi 1995-yilda tug‘ilgan R. Rossiya Qurolli kuchlari safida xizmat qilgani uchun javobgarlikka tortilgan.
2023-yil boshida ishlash maqsadida Rossiyaning Sankt-Peterburg shahriga borgan R. avvaliga metall konstruksiyalari ishlab chiqarish korxonasida chilangar bo‘lib ishlagan. Keyinchalik qurilish ishlarida yurgan vaqtida Rossiyada vaqtincha yashash qoidalarini buzgani uchun ushlangan. Shundan keyin unga Rossiya armiyasi bilan shartnoma asosida xizmat qilish taklif qilingan.
Hujjatlarga ko‘ra, muhojir 2023-yil 24-iyul kuni Rossiya Mudofaa vazirligi bilan ikki yillik harbiy shartnoma imzolagan. Unga oyiga 200 ming rubl maosh va’da qilingan. Keyin esa Rossiya armiyasining harbiy guvohnomasi va shaxsiy raqam berilgan.
U Ukraina hududidagi Lugansk viloyatida joylashgan harbiy poligonda taxminan bir yarim oy tayyorgarlikdan o‘tgan. Bu vaqt ichida avtomatdan otish, granata uloqtirish, birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish va boshqa harbiy mashg‘ulotlarda qatnashgan. Keyin unga zirhli kiyim, kaska, qurol va o‘q-dorilar berilgan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, u “Ali” degan shartli nom bilan xizmat qilgan. Ayrim vaqtlarda okop qazish va yaradorlarni evakuatsiya qilish ishlarida qatnashgan. Keyinroq esa harbiy lagerda oshpaz bo‘lib ishlagan. 2025-yil may oyida esa Ukrainadagi Volchansk shahrida razvedka ishlariga jalb qilingan. Sud hujjatlarida aytilishicha, shu vaqtda u Ukraina harbiylari tomonidan asirga olingan. Keyin Rossiya va Ukraina o‘rtasida asir almashish jarayonida ozod qilingan.
2025-yil sentyabr oyida “Sankt-Peterburg – Urganch” aviareysi orqali O‘zbekistonga qaytganidan so‘ng R.ga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Yangibozor tuman sudi uni O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismi bilan aybdor deb topib, 3 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlagan. Keyin Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanib, jazo 2 yil 9 oy 3 kungacha qisqartirilgan. Sud jazoni umumiy tartibdagi koloniyada o‘tashni belgilagan.
Shu bilan birga, sud uni Jinoyat kodeksining 223-moddasi bo‘yicha aybsiz deb topgan va ishning bu qismi tugatilgan.
Himoyachi advokat apellyasiya shikoyati kiritib, sudlanuvchi aybiga iqror bo‘lgani, qilmishidan pushaymonligi, avval sudlanmagani va mahalladan ijobiy tavsifnoma berilganini aytgan holda unga ozodlikdan mahrum qilish emas, balki ozodlikni cheklash jazosi berishni so‘ragan edi.
Biroq Xorazm viloyati sudi apellyasiya shikoyatini qanoatlantirmadi. Sud hay’ati birinchi instansiya chiqargan hukmni qonuniy va asosli deb topdi. Sud qarorda jinoyatning ijtimoiy xavfliligi, chet davlat armiyasida yollanma asosida xizmat qilish holati va ish materiallaridagi dalillar yetarli ekanini ta’kidlagan.

В Хорезмском областном суде рассмотрели уголовное дело в отношении гражданина Узбекистана, который заключил контракт с российской армией и участвовал в боевых действиях на территории Украины. Согласно судебным документам, житель Янгибазарского района Хорезмской области, 1995 года рождения, был привлечён к ответственности за службу в рядах Вооружённых сил России.
В начале 2023 года Р. отправился в Санкт-Петербург на заработки. Сначала он работал слесарем в цехе по производству металлических конструкций. Позже во время строительных работ его задержали за нарушение правил временного пребывания в России. После этого ему предложили подписать контракт на службу в российской армии.
Согласно материалам дела, 24 июля 2023 года мигрант заключил двухлетний контракт с Министерством обороны России. Ему пообещали ежемесячную зарплату в размере 200 тысяч рублей. Позднее ему выдали военный билет и личный номер военнослужащего.
Затем он около полутора месяцев проходил подготовку на военном полигоне в Луганской области Украины. Там он обучался стрельбе из автомата, метанию гранат, оказанию первой медицинской помощи и другим военным навыкам. После подготовки ему выдали бронежилет, каску, оружие и боеприпасы.
По данным следствия, службу он проходил под позывным «Али». В разное время участвовал в рытье окопов и эвакуации раненых, а позже работал поваром в военном лагере. В мае 2025 года его направили на разведывательные задания в районе города Волчанск. Как говорится в судебных документах, именно там он попал в плен к украинским военным. Позже его освободили в рамках обмена пленными между Россией и Украиной.
В сентябре 2025 года, после возвращения в Узбекистан авиарейсом Санкт-Петербург — Ургенч, в отношении Р. было возбуждено уголовное дело.
Янгибазарский районный суд признал его виновным по части 1 статьи 154 Уголовного кодекса Узбекистана и назначил наказание в виде трёх лет лишения свободы. Позже, с применением статьи 57 УК, срок наказания сократили до 2 лет 9 месяцев и 3 дней. Отбывать наказание осуждённый должен в колонии общего режима.
Одновременно суд оправдал его по обвинению по статье 223 Уголовного кодекса и прекратил производство по этой части дела.
Защита подала апелляционную жалобу. Адвокат указывал, что подсудимый признал вину, раскаялся, ранее не был судим и получил положительную характеристику от махалли. В связи с этим защита просила заменить лишение свободы на ограничение свободы.
Однако Хорезмский областной суд отказался удовлетворять апелляцию. Судебная коллегия признала приговор первой инстанции законным и обоснованным. В решении суда подчёркивается общественная опасность преступления, факт службы по контракту в иностранной армии и достаточность собранных доказательств.