Rossiyaliklar chet ellik fuqarolardan naqd pulga mashina xarid qilganlari uchun jarimaga tortilmoqda. Jarima bitim summasining 20-40% miqdorida solinmoqda, deb yozmoqda “Mash” telegram kanali. Masalan, moskvalik ayol 2,85 million rublga olgan mashinasi uchun deyarli 900 ming rubl jarima to’lagani aytilmoqda.
Bunga Federal Soliq Xizmati va «Valyutani tartibga solish va valyuta nazorati to’g’risida»gi 173-sonli Federal qonun sabab bo’layotgani xabar berilmoqda. Qonun haqida qisqacha: agar sotuvchining Rossiya pasporti bo’lmasa, unga naqd rubl berish mumkin emas. Aks holda xaridor katta miqdorda jarima to‘laydi.
Yaqinda yana bir moskvalik ayol yengil mashina sotib olib, jarimaga tortilgani uchun Milliy Avtomobil Ittifoqiga murojaat qilgan. Ayol Qirg’iziston fuqarosidan «KIA-Sorento» avtomobilini 2,85 million rubl naqd pulga sotib olgan. Sotib olish vaqtida faqat bank orqali to’lashi kerakligi haqidagi qonun haqida bilmagan. Natijada 855 ming rubl jarima to’lashiga to‘g‘ri kelgan.

Россиян начали штрафовать за покупку авто у иностранцев наличкой, штрафы составляют 20–40% от всей суммы сделки, сообщает телеграм канал Mash. Например, стало известно, что москвичка отдала почти 900 тысяч рублей за машину стоимостью 2,85 миллиона рублей.
Всему виной ФНС и 173 ФЗ «О валютном регулировании и валютном контроле». Коротко про закон: если у продавца нет паспорта РФ, ему нельзя давать наличные рубли — могут назначить немаленькую сумму штрафа за покупку.
Еще одной недавней «жертвой» штрафа стала владелица внедорожника из Москвы, которая обратилась в Национальный автомобильный союз, передаёт Mash. Сообщается, что девушка приобрела «КИА-Соренто» за 2,85 млн у гражданина Кыргызстана за наличные, так как не знала о законе (должна была платить строго через банк). В итоге отдала 855 тысяч рублей штрафа.
Глава НАС Антон Шапарин рассказал Mash, что союз уже попросил Министерство финансов РФ отказаться от практики, так как РФ входит в Единое таможенное пространство.