Vladimir Putin ayrim yo‘l harakati qoidalarini buzish uchun jarimalarni oshirish to‘g‘risidagi federal qonunni imzoladi. Unga ko‘ra, 2025-yil 1-yanvardan quyidagi yo‘l qoidalarini buzganlik uchun jarimalar oshirildi:
– Mast holda transport boshqarish yoki tibbiy ko‘rikdan o‘tish talabini bajarmaslik — 45 ming rublgacha;
– Tezlikni oshirish — 7,5 ming rublgacha;
– Qarama-qarshi yo‘nalishdagi harakatlanish chizig‘iga chiqish — 7,5 ming rublgacha;
– Svetoforning taqiqlovchi signali yoki yo‘l harakatini boshqaruvchi xodimning taqiqlovchi ishorasiga e’tiborsizlik — 1,5 ming rublgacha;
– Yo‘l to‘siqlarini aylanib o‘tishda YHQ buzilishi sababli qarama-qarshi yo‘l chizig‘iga chiqish — 1500 dan 2250 rublgacha;
– Yo‘lning harakatlanish qismida transport vositasining noto‘g‘ri joylashuvi, qarama-qarshi yo‘nalishda harakatlanish yoki chekkada yurish qoidalarini buzish — 2250 rublgacha;
– Yo‘l belgilari yoki chiziqlari ko‘rsatmalariga rioya qilmaslik — 750 rublgacha;
– Jamoat transporti va maxsus transport vositalari uchun ajratilgan chiziqda harakatlanish — 2250 rublgacha;
– YHQni buzish tufayli jabrlanuvchiga yengil tan jarohati yetkazish — 3750 dan 7500 rublgacha;
– «ОСАГО» sug‘urta polisisiz transport vositasini takroriy boshqarish — 5 ming rubl.
Bundan tashqari, YHQ buzilish uchun jarimalarni to‘lash uchun chegirma o‘zgaradi. 2025-yildan boshlab, jarimalarni to‘lash uchun chegirmalar 25 foizgacha pasayadi va jarimani 25%lik chegirma bilan to‘lash uchun 20 kun vaqt beriladi.

Президент Владимир Путин подписал федеральный закон о повышении штрафов за некоторые виды нарушений правил дорожного движения (ПДД), следует из документа на сайте официального опубликования правовых актов.
Так, с 1 января 2025 года штраф за:
• управление транспортом в состоянии опьянения или невыполнение водителем требования о прохождении медосвидетельствования на опьянение вырастет до 45 тысяч рублей;
• превышение скорости — до 7,5 тысячи;
• выезд на встречную полосу — до 7,5 тысячи;
• проезд на запрещающий сигнал светофора или запрещающий жест регулировщика — до 1,5 тысячи;
• выезд на встречную полосу в нарушение ПДД при объезде препятствия — от 1500 до 2250 рублей;
• нарушение правил расположения транспортного средства на проезжей части, встречного разъезда, за движение по обочинам — до 2250 рублей;
• несоблюдение требований, предписанных дорожными знаками или разметкой, — до 750 рублей;
• движение по полосе для маршрутных транспортных средств — до 2250 рублей;
• нарушение ПДД, повлекшее причинение легкого вреда здоровью потерпевшего, — от 3750 до 7500 рублей;
• повторное управление транспортным средством без полиса ОСАГО — пять тысяч рублей.
Кроме того, со следующего года изменится скидка на штраф за некоторые виды нарушений ПДД: она снизится до 25 процентов, а оплатить можно будет в течение 20 дней со дня вынесения постановления.