Yekaterinburgda soxta migratsiya hujjatlarini olish uchun FSB xodimiga pora berishga uringan migrant sudlandi. 120 ming rubl pora bermoqchi bo‘lgan erkak umumiy rejimdagi koloniyada to’rt yil qamoq jazosini oldi, deb xabar berdi УФСБ’ning Sverdlovsk viloyati bo’yicha matbuot xizmati.
Bundan tashqari, sud 600 ming rubl miqdorida jarima soldi – bu taklif qilingan pora miqdoridan besh baravar ko’p. U Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 291-moddasi 3-qismi — “mansabdor shaxsga katta miqdorda pora berish” bo‘yicha aybdor deb topildi.
Sudlanuvchi M.R.Davlatov hukm ustidan shikoyat qilmoqchi bo‘lgan, uning advokati esa ishda pora fakti bo‘yicha shubhalar mavjudligini ta’kidlagan. Ammo apellyatsiya sudi jazoni o’zgarishsiz qoldirdi. Boshqarmaning ta’kidlashicha, FSB xodimi «yuqori axloqiy fazilatlar»ni namoyish qilib, pulni olishdan bosh tortgan emish.
Shuni esda tutish kerakki, Rossiyada pora berish jinoiy huquqbuzarlik bo’lib, buning uchun bir necha yil qamoq jazosi olish mumkin. Yana aytish lozimki, ba’zi hollarda migrantlarni pora berishga undash va shu tariqa “podstavka” qilish hollari ham uchraydi. Shu bois huquqshunoslar muhojirlarga ehtiyot bo‘lishni, amaldorlar bilan shubhali bitimlar tuzmaslikni tavsiya qiladi.

В Екатеринбурге осудили мигранта, который пытался подкупить сотрудника ФСБ, чтобы оформить поддельные миграционные документы. За взятку в 120 тысяч рублей мужчина получил четыре года лишения свободы в исправительной колонии общего режима, сообщили в пресс-службе УФСБ по Свердловской области.
Кроме того, суд назначил штраф в размере 600 тысяч рублей — это пятикратная сумма от предложенной взятки. Его признали виновным по ч. 3 ст. 291 УК РФ — «дача взятки должностному лицу в значительном размере».
Подсудимый Давлатов М.Р. пытался обжаловать приговор, а его адвокат утверждал, что в деле есть сомнения относительно факта передачи взятки. Но апелляционный суд оставил наказание без изменений. В ведомстве подчеркнули, что сотрудник ФСБ отказался принять деньги, продемонстрировав «высокие моральные качества».
Важно помнить, что дача взятки в России — это уголовное преступление, за которое можно получить несколько лет тюрьмы и крупный штраф. Эксперты отмечают, что в подобных случаях мигрантов могут подставлять, провоцируя их на предложение денег, после чего возбуждается уголовное дело. Поэтому юристы советуют мигрантам быть особенно осторожными и не вступать в сомнительные сделки с должностными лицами.