Yekaterinburgda rasmiylar migrant bolalarni harbiy-vatanparvarlik va jamoat birlashmalariga jalb qilishga harakat qilinmoqda. Shahar rasmiylari buni terrorizm va ekstremizmning oldini olish vositasi sifatida ko‘rsatmoqda.
Shahar Ta’lim departamenti ma’lumotlariga ko‘ra, Yekaterinburgdagi maktab va bolalar bog‘chalarida 5600 dan ortiq muhojir farzandlari tahsil olmoqda. Ularning aksariyati Tojikiston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston fuqarolaridir. Bu ko‘plab migrant oilalari yashaydigan hududlarda, jumladan, Sortirovka va Taganskiy Ryad bozori yaqinida yaqqol seziladi.
Shahar hokimiyatining rasmiy hujjatlarida xorijiy fuqarolarning farzandlarini jamoat, ko‘ngillilar, qidiruv-qutqaruv va harbiy-vatanparvarlik uyushmalariga jalb qilish bo‘yicha sa’y-harakatlar qilinayotgani aytilgan. Bu guruhlarga “Юнармия”, «Волонтёрская рота Боевого братства» va qidiruv klublari kiradi.
Rasmiylar shuningdek, «Разговоры о важном» («Muhim narsalar haqida suhbatlar») va «Россия — мои горизонты» («Rossiya — mening ufqlarim») maktab darslarini profilaktika chorasi deb biladi. Shuningdek, mintaqada o‘quvchilarni ijtimoiy-psixologik testdan o‘tkazish amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, Rossiyada til nazorati kuchaytirildi: 2025-yildan boshlab migrant bolalar maktabga kirish uchun rus tili testidan o‘tishlari kerak. Yekaterinburgda, mahalliy hokimiyat va ommaviy axborot vositalari tomonidan keltirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Rossiya fuqaroligi bo‘lmagan bolalarning taxminan 26,5 foizi testdan o‘tgan.
Masala munozarali. Rasmiylar buni migrant bolalarning Rossiya muhitiga moslashishiga yordam berish va radikalizmning oldini olish usuli sifatida ko‘rishadi. Biroq integratsiya niqobi ostida voyaga yetmaganlar ularga yot bo‘lgan mafkuraviy va harbiy-vatanparvarlik loyihalariga jalb qilinishi mumkin.

В Екатеринбурге власти сообщили о работе по вовлечению детей мигрантов в военно-патриотические и общественные объединения. В городских материалах это объясняют профилактикой терроризма и экстремизма.
В Екатеринбурге, по данным городского департамента образования, в школах и детских садах учатся более 5,6 тыс. детей иностранных граждан. Среди них больше всего граждан Таджикистана, Кыргызстана и Узбекистана. Наиболее заметно эта тема проявляется в районах, где традиционно живут многие семьи приезжих, в том числе на Сортировке и рядом с рынком «Таганский ряд».
В официальных документах мэрии говорится, что детей иностранных граждан стараются привлекать к работе общественных, волонтёрских, поисковых и военно-патриотических объединений. В числе таких направлений называются «Юнармия», «Волонтёрская рота Боевого братства» и поисковые клубы.
Профилактической мерой власти также считают школьные занятия «Разговоры о важном» и «Россия — мои горизонты». Отдельно в регионе проводится социально-психологическое тестирование учащихся, однако корректнее говорить не о «проверке на экстремизм», а о работе по выявлению рисков и потребностей в дополнительной поддержке.
Параллельно в России усилился языковой контроль: с 2025 года дети мигрантов для поступления в школу должны сдавать тест по русскому языку. В Екатеринбурге, по данным, которые приводили местные власти и СМИ, успешно справились с ним около 26,5 процента детей без российского гражданства.
Этот вопрос вызывает споры. Власти рассматривают его как способ помочь детям-мигрантам адаптироваться к российской среде и предотвратить радикализацию. Однако под видом интеграции несовершеннолетние могут быть вовлечены в чуждые им идеологические и военно-патриотические проекты.
На фоне интенсификации миграционной политики в России вопрос интеграции иностранных семей привлекает все больше внимания.