2025-yil 12-oktyabrdan boshlab Yevropa Ittifoqi mamlakatlarida Yevropa Ittifoqiga a’zo bo‘lmagan mamlakatlardan kelganlar uchun yangi elektron tizim ishga tushirildi. Bu Entry Exit System – Kirish Chiqish tizimi (EES) deb ataladi, deb e’lon qildi Yevropa Komissiyasi.
Endi Shengen hududining 29 ta davlatidan (jumladan, Fransiya, Germaniya, Italiya va boshqalar) biriga birinchi marta kirayotgan Yevropa Ittifoqiga a’zo bo‘lmagan davlatlarning barcha fuqarolari ro‘yxatdan o‘tishlari kerak.
Ro‘yxatdan o‘tish vaqtida suratga olinib, barmoq izlari olinadi va pasport skanerdan o‘tkaziladi. Tizim kirish va chiqish sanasi va joyi, shuningdek, ilgari kirish rad etilgan holatlar qayd etiladi.
Yangi tizim Yevropaga qisqa muddat qolish uchun — olti oylik muddatga 90 kungacha kelganlar uchun amal qiladi.
Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bu tizimni bosqichma-bosqich, olti oy davomida joriy qiladi. 2026-yil 10-apreldan boshlab EES tizimi chegarachilar tomonidan pasportlarni qo‘lda muhrlashning eski usulini to‘liq almashtiradi.

С 12 октября 2025 года в странах Евросоюза начала работать новая электронная система для тех, кто приезжает из стран, не входящих в ЕС. Она называется Entry Exit System (EES) — система въезда и выезда. Об этом сообщили в Европейской комиссии.
Теперь при первом въезде в одну из 29 стран Шенгенской зоны (включая Францию, Германию, Италию и другие) всем гражданам стран вне ЕС нужно пройти регистрацию.
Во время регистрации сфотографируют, возьмут отпечатки пальцев и отсканируют паспорт. Система будет сохранять дату и место въезда и выезда, а также случаи, когда кому-то отказали во въезде.
Новая система касается тех, кто приезжает в Европу на короткий срок — до 90 дней в течение полугода.
Страны ЕС будут вводить эту систему постепенно — в течение шести месяцев. А уже с 10 апреля 2026 года система EES полностью заменит старый способ, когда пограничники ставили штампы в паспорт вручную.
По данным Еврокомиссии, новая система поможет лучше контролировать границы, бороться с нелегальной миграцией, а также выявлять людей, которые превысили срок пребывания или используют поддельные документы.