Rossiyaga Hindistondan 1 millionga yaqin mehnat muhojiri olib kelinishi rejalashtirilgan. Bu haqda Ural Savdo-sanoat palatasi rahbari Andrey Besedin ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, xorijlik ishchilar, ayniqsa, Uraldagi korxonalarda mutaxassislar yetishmasligini bartaraf etishga yordam beradi.
Hindistonliklardan tashqari Shri-Lanka va Shimoliy Koreya fuqarolari ham ishga taklif qilinishi mumkin. Besedinning aytishicha, Rossiya zavodlari hozirda Ukrainadagi harbiy amaliyot va import o‘rnini bosish dasturi tufayli ishlab chiqarishni kengaytirmoqda. Biroq, ishchilar yetishmovchiligi mavjud. Ba’zi rossiyaliklar frontga ketgan bo‘lsa, yoshlar, rasmiyning so‘zlariga ko‘ra, zavodlarda ishlashni xohlamaydi.
Besedin Hindiston bilan kelishuvlarga erishilganini qayd etgan. U 2025-yil oxirigacha bir millionga yaqin hindistonlik mutaxassislar Rossiyaga kelishini ma’lum qilgan.
Shuningdek, Yekaterinburgda Hindistonning yangi Bosh konsulligi ochilayotgani ma’lum bo‘ldi. U migratsiya masalalari va hind ishchilarining kelishi bilan shug‘ullanadi.

В Россию планируют привезти около 1 миллиона трудовых мигрантов из Индии. Об этом сообщил глава Уральской торгово-промышленной палаты Андрей Беседин. По его словам, иностранные рабочие помогут закрыть нехватку специалистов, особенно на предприятиях Урала.
Кроме индийцев, на работу могут также пригласить граждан Шри-Ланки и Северной Кореи. Беседин объяснил, что российские заводы сейчас расширяют производство — из-за военной операции в Украине и программы импортозамещения. Однако не хватает рабочих рук. Некоторые россияне ушли на фронт, а молодежь, по словам чиновника, не хочет работать на заводах.
Беседин отметил, что с Индией уже достигнуты договоренности. Его индийские коллеги сказали, что до конца 2025 года в Россию приедут около миллиона индийских специалистов.
Также стало известно, что в Екатеринбурге собираются открыть новое Генеральное консульство Индии. Оно будет заниматься вопросами миграции и приездом индийских работников.