Samarqand viloyati sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati kassatsiya instansiyasida Paxtachi tuman sudining 2025-yil 15-sentyabrda chiqarilgan hukmini o‘zgarishsiz qoldirdi. Ushbu ish bo‘yicha 1998-yilda tug‘ilgan, Paxtachi tumanida yashovchi O‘zbekiston fuqarosi A.X. O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismi bilan aybli deb topilgan.
Sud materiallariga ko‘ra, A.X. 2019-yil dekabr oyida ishlash maqsadida Rossiya Federatsiyasining Moskva shahriga borgan. Keyinchalik u Rossiya Federatsiyasida giyohvandlik vositalarining noqonuniy muomalasi bilan bog‘liq jinoyati uchun ozodlikdan mahrum qilingan va Chelyabinsk viloyatidagi qattiq tartibli koloniyada jazo muddatini o‘tagan.
2024-yil iyul oyida u jazodan ozod bo‘lish, qonuniy choralar qo‘llanilmasligi va Rossiya fuqaroligini olish umidida, Rossiya Federatsiyasi Qurolli kuchlari safiga harbiy xizmatga yollangan. U Rossiya va Ukraina o‘rtasida bo‘layotgan harbiy harakatlarda ishtirok etgani, Lugansk va Kursk viloyatlarida jang maydonlarida harbiy istehkomlar qurish ishlariga jalb qilingani aniqlangan.
Tezkor-qidiruv tadbirlari davomida A.X.ning Rossiya Federatsiyasi Mudofaa vazirligi tomonidan berilgan harbiy guvohnomasi, shuningdek, harbiy holatda tushirilgan fotosuratlari daliliy ashyo sifatida ishga qo‘shilgan. Sudda uning aybi guvohlar ko‘rsatmalari, telefon ma’lumotlari, fotosuratlar va boshqa prosessual hujjatlar bilan to‘liq tasdiqlangan.
Birinchi instansiya sudi A.X.ga nisbatan Jinoyat kodeksining 57-moddasini qo‘llab, 3 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinlagan va jazoni umumiy tartibli koloniyada o‘tashni belgilagan.
Sudlangan shaxs kassatsiya shikoyatida jazoni yengillashtirishni, oilaviy ahvoli va qilmishidan pushaymonligini inobatga olishni so‘ragan.
Biroq kassatsiya instansiyasi sudi birinchi instansiya sudi tomonidan ish har tomonlama, xolis va qonuniy ko‘rib chiqilgan, dalillarga to‘g‘ri baho berilgan, deb topdi. Sudlov hay’ati tayinlangan jazo adolatli va asosli ekanini qayd etib, kassatsiya shikoyatini qanoatlantirmasdan qoldirish to‘g‘risida qaror chiqardi.
Shu tariqa, Paxtachi tuman sudining hukmi o‘zgarishsiz qoldirildi, A.X.ga nisbatan chiqarilgan jazo qonuniy kuchda qoldi.

Уголовный суд Самаркандской области в кассационной инстанции оставил без изменений приговор Пахтачинского районного суда от 15 сентября 2025 года. По данному делу гражданин Узбекистана А. Х., 1998 года рождения, проживающий в Пахтачинском районе, был признан виновным по части 1 статьи 154 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Согласно материалам суда, в декабре 2019 года А. Х. выехал в Российскую Федерацию, в город Москву, с целью трудоустройства. Позднее он был осуждён в России за преступление, связанное с незаконным оборотом наркотиков, и отбывал наказание в исправительной колонии строгого режима в Челябинской области.
В июле 2024 года А. Х. был завербован в Вооружённые силы Российской Федерации из личных мотивов, в том числе в надежде избежать дальнейшего наказания, уклониться от уголовного преследования и получить российское гражданство. Судом установлено, что он принимал участие в продолжающихся военных действиях между Россией и Украиной, а также участвовал в строительстве военных укреплений на территории Луганской и Курской областей.
В ходе следствия в качестве доказательств были представлены военное удостоверение личности А. Х., выданное Министерством обороны Российской Федерации, а также его фотографии в военной форме. Вина подсудимого была полностью подтверждена показаниями свидетелей, данными телефонной переписки, фотоматериалами и другими процессуальными документами.
Суд первой инстанции, применив статью 57 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, приговорил А. Х. к трём годам лишения свободы с отбыванием наказания в колонии общего режима. В кассационной жалобе осуждённый просил смягчить приговор, ссылаясь на семейное положение и раскаяние в содеянном.
Однако кассационный суд пришёл к выводу, что суд первой инстанции всесторонне, объективно и полно рассмотрел материалы дела, дал надлежащую оценку доказательствам и обоснованно назначил наказание. Судебная коллегия признала приговор справедливым и соразмерным содеянному и постановила оставить кассационную жалобу без удовлетворения.
Таким образом, приговор Пахтачинского районного суда остался без изменений и вступил в законную силу.