Qashqadaryo viloyati sudi jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati apellyasiya tartibida ko‘rib chiqqan ishda Yakkabog‘ tumanida yashovchi A.X.ga nisbatan chiqarilgan hukmni o‘zgarishsiz qoldirdi.
Sud materiallariga ko‘ra, 2003-yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, Qashqadaryo viloyati Yakkabog‘ tumanida ro‘yxatda turgan A.X. 2021-yil 13-noyabr kuni ishlash maqsadida Rossiya Federatsiyasiga ketgan. U yerda bo‘lib turgan vaqtida 2022-yil noyabr oyida politsiya xodimlari tomonidan ushlangan.
Keyinchalik 2024-yil noyabr oyida Rossiya Federatsiyasining Samara shahri sudi tomonidan RF Jinoyat kodeksining 228-moddasi 4-qismi bilan aybli deb topilib, 7 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.
Hujjatlarda qayd etilishicha, u jazoni o‘tayotgan davrda, aniqrog‘i 2025-yil fevral oyida Rossiya Federatsiyasi Mudofaa vazirligi tomonidan taklif etilgan shartnomani imzolab, Rossiya–Ukraina o‘rtasidagi harbiy harakatlarda qatnashishga rozilik bildirgan. Shu asosda u jazoni o‘tashdan muddatidan oldin ozod qilingan.
2025-yil 28-fevral kuni unga Rossiya Federatsiyasi fuqarolik pasporti va harbiy guvohnoma berilgan. Shundan so‘ng 2025-yil 1-mart kuni Donesk viloyatiga borib, u yerdagi harbiy qismda besh kun davomida harbiy tayyorgarlikdan o‘tgan. Keyinchalik Donesk viloyati Selidovo shahri atrofidagi janglarda ishtirok etgani aniqlangan.
2025-yil 6-may kuni harbiy harakatlar vaqtida dron zarbasi natijasida u jarohat olgan va harbiy gospitalga yotqizilgan. Sud-tibbiy ekspertiza xulosasiga ko‘ra, uning tanasida portlovchi modda parchalaridan kelib chiqqan ko‘plab jarohat izlari mavjudligi aniqlandi.
Yakkabog‘ tuman sudi 2026-yil 16-yanvarda A.X.ni O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etgan deb topib, unga 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinlagan edi.
Sudlanuvchi va uning himoyachisi apellyasiya shikoyati berib, aybini tan olgani, qilmishidan pushaymonligi, oilaviy ahvoli va jinoyatni ochishga yordam berganini inobatga olib, yengilroq jazo tayinlashni so‘ragan.
Biroq apellyasiya instansiyasi sudi birinchi instansiya sudi tomonidan chiqarilgan hukm qonuniy va asosli ekanini qayd etdi. Sud hay’ati ish bo‘yicha to‘plangan dalillar yetarli ekanini ta’kidlab, apellyasiya shikoyatlarini qanoatlantirmasdan qoldirdi.
Shu tariqa, A.X.ga nisbatan tayinlangan 5 yillik ozodlikdan mahrum qilish jazosi o‘z kuchida qoldirildi.
Shu o‘rinda Rossiya Federatsiyasida ishlayotgan yoki ishlash uchun borishni niyat qilgan hamyurtlarimizga o‘ta hushyor bo‘lish, har xil shubhali odamlarga qo‘shilmaslik, yengil pul topish niyatidan qaytib, halol mehnat qilishni tavsiya qilamiz.

Кашкадарьинский областной суд оставил без изменений приговор жителю Яккабагского района А.Х.
По материалам суда, А.Х. родился в Ташкенте в 2003 году. Он зарегистрирован в Яккабагском районе Кашкадарьинской области. 13 ноября 2021 года он выехал на работу в Российскую Федерацию. В ноябре 2022 года он был задержан сотрудниками полиции.
В ноябре 2024 года Самарский городской суд Российской Федерации признал его виновным по части 4 статьи 228 Уголовного кодекса Российской Федерации и приговорил к 7 годам лишения свободы.
Согласно документам, во время отбывания наказания, а именно в феврале 2025 года, он подписал соглашение, предложенное Министерством обороны Российской Федерации, и согласился участвовать в военных действиях между Россией и Украиной. После этого он был досрочно освобожден от отбывания наказания.
28 февраля 2025 года ему были выданы российский паспорт и военное удостоверение. Затем, 1 марта 2025 года, он отправился в Донецкую область и прошёл пятидневную военную подготовку в местной воинской части. Следствием установлено, что он участвовал в боях вокруг города Селидово Донецкой области.
6 мая 2025 года он получил ранение в результате удара беспилотника во время военных действий и был госпитализирован в военный госпиталь. По заключению судебно-медицинской экспертизы, на его теле были обнаружены многочисленные следы травм, вызванных осколками взрывчатого вещества.
16 января 2026 года Яккабагский районный суд признал А.Х. виновным в совершении преступления по части 1 статьи 154 Уголовного кодекса Республики Узбекистан и приговорил его к 5 годам лишения свободы.
Подсудимый и его адвокат подали апелляцию, ходатайствуя о смягчении приговора с учетом его признания, раскаяния, семейного положения и помощи в раскрытии преступления.
Однако апелляционный суд отметил, что приговор суда первой инстанции является законным и обоснованным. Судебная коллегия указала, что собранных по делу доказательств достаточно, и отклонила апелляцию.
Таким образом, приговор А.Х. к 5 годам лишения свободы был оставлен в силе.
В этой связи соотечественникам, работающим или планирующим работать в Российской Федерации, рекомендуется проявлять крайнюю бдительность, не общаться с подозрительными людьми и работать честно, не пытаясь заработать лёгкие деньги.