Учрашувлардан асосий мақсад, муҳожирлар ва маҳаллий аҳоли ўртасидаги оммавий муштлашувлар билан боғлиқ вазиятни муҳокама қилиш бўлмоқда.
Бутунроссия ўзбеклар конгрессининг Самара вилояти бўлими раҳбари Дилфуза Собированинг айтишича, Киров тумани раҳбари Игор Рудаков билан учрашув бўлиб ўтган. Энди диаспора Ленин тумани раҳбари Елена Бондаренко билан учрашишни режалаштирган.
“Мен миллий маданият марказлари вакиллари билан биргаликда барчани аҳил-иноқ яшашга чақирамиз, чунки ёмон миллат бўлмайди, фақат ёмон одамлар бор. Бу иш давом этмоқда. Умид қиламизки, болалар иштирокидаги оммавий муштлашувлар каби бундай ҳолатлар такрорланмайди”, деган Дилфуза Собирова.
Собирова, шунингдек, Самара вилоятида хорижликлар ўртасида ёмон одатларга қарши курашиш ва ичкиликбозликнинг олдини олиш мақсадида доимий равишда профилактика ишлари олиб борилаётганини таъкидлаган.
“Миграция марказларида йиғилишлар ўтказилмоқда, тадбирларда Россия Федерацияси қонун-қоидалари тушунтирилиб, ҳар қандай қоидабузарлик жавобгарликка сабаб бўлиши айтилмоқда”, — дея таъкидлайди ижтимоий фаол.
Аввалроқ Самара вилоят суди бир гуруҳ шахслар томонидан ўзига хос шафқатсизлик билан қотилликда айбланган икки хорижликни ҳибсда сақлаш муддатини узайтирган эди. Улар ҳамтовоқ улфатига кўп жароҳат етказиб, унинг ўлимига сабаб бўлган.
Бунгача Самарада тергов маълумотларига кўра, 15-17 октябр кунлари маҳаллий аҳоли билан содир бўлган оммавий муштлашувларда қатнашган ҳар олти хорижликдан беш нафари ҳибсга олинган.
Ғалаба боғидаги можародан сўнг хавфсизлик кучлари тергов бошлаб, жиноий иш қўзғатди ва РФ Тергов қўмитаси вазиятни назоратга олди. Интернетда вояга етмаган мигрантларнинг видеолари ҳам пайдо бўлди.
Видеодаги қаҳрамонлардан бири вилоят раҳбарини ҳақорат қилишдан ташқари, маҳаллий болалар билан можарода иштирок этганини ва унинг жазосиз қолишига ишончи комил эканини айтади. Россия Давлат думаси депутати Михаил Матвеев тегишли мурожаатни Самара вилояти прокурори Сергей Берижицкийга юборди. Шундан сўнг ҳокимни ҳақорат қилгани учун жиноий иш очилди.

Основная цель встреч – обсуждение ситуации, связанной с массовыми драками между мигрантами и местными жителями.
Как рассказала руководитель отделения Всероссийского конгресса узбекистанцев в Самарской области Дильфуза Сабирова, уже состоялась встреча с главой Кировского района Игорем Рудаковым. В ближайшее время диаспора встретится с руководителем Ленинского района Еленой Бондаренко.
«Мы с представителями национальных культурных центров призываем всех жить дружно, так как нет плохих народов, есть плохие люди. Эта работа продолжается. Мы надеемся, что больше у нас такие проблемы, как массовая драка с участием детей, не возникнут и такие ситуации не повторятся», — сказала собеседница издания.
Также Сабирова отметила, что среди иностранцев в Самарской области постоянно ведется профилактическая работа по борьбе с вредными привычками и профилактике алкоголизма.
«Встречи проводятся в миграционных центрах, на мероприятиях объясняются правила и законы РФ и говорится, что любое нарушение влечет за собой ответственность», — отмечает общественница.
Ранее Самарский областной суд продлил срок содержания под стражей двух иностранцев, которым инкриминируется убийство группой лиц с особой жестокостью. Они нанесли собутыльнику множество травм. Жертва погибла от полного отсечения головы.
Перед этим в Самаре были арестованы пятеро из шести иностранцев, которые, по версии следствия, участвовали в массовых драках с местными жителями. Они произошли в Самаре с 15 по 17 октября.
После конфликта в парке Победы силовики начали проверку и возбудили уголовное дело, а СК РФ взял ситуацию на контроль. Также в сети появились видеоролики с несовершеннолетними мигрантами.
Кроме оскорблений в адрес главы региона один из героев видеоролика заявляет, что он участвовал в конфликте с местными детьми и говорит о том, что он уверен в своей безнаказанности. Депутат Госдумы РФ Михаил Матвеев направил соответствующее обращение на имя прокурора Самарской области Сергея Берижицкого. Затем было возбуждено уголовное дело об оскорблении губернатора.