Rossiyada kvartirada yashovchilar uylaridan kuchli yoqimsiz hid chiqsa va qo’shnilar bu haqda shikoyat qilsa, jarimaga tortilishi mumkin. Buni Plexanov nomidagi Rossiya iqtisodiyot universitetining Davlat va shahar moliyasi kafedrasi dotsenti Olga Leonova izohlagan.
Leonovaning so’zlariga ko’ra, agar kvartiradan chiqadigan hid sanitariya me’yorlarini buzsa va qo’shnilarni bezovta qilsa, mulk egasi javobgarlikka tortilishi mumkin. Jismoniy shaxslar uchun jarima 500 dan 1000 rublgacha. Yuridik shaxslar uchun jarima ancha yuqori – 20 000 rublgacha.
Qo’shimcha choralar ham ko’rilishi mumkin. Masalan, agar kuchli hid yomon sharoitlarda saqlanayotgan ko’p sonli hayvonlardan kelib chiqsa, hayvonlar musodara qilinishi mumkin.
Rossiyada ijarachilar qo’shnilarning shikoyatlari nafaqat kvartira egasi uchun jarimaga, balki tekshiruvlarga ham olib kelishi mumkinligini yodda tutishlari muhimdir. Shuning uchun oddiy qoidalarga amal qiling: kvartirani toza tuting, axlatni muntazam ravishda olib chiqing, uy hayvonlarini saqlamang va yoqimsiz hidlarga olib kelishi mumkin bo’lgan vaziyatlardan qoching.
Agar doimiy shikoyatlar bo’lsa, uy egasi ijara shartnomasini bekor qilishi va ijarachilardan kvartirani bo’shatishni so’rashi mumkin. Shuning uchun, tartibni saqlab turish va qo’shnilaringiz uchun muammo tug’dirmaslik yaxshiroqdir.

В России жильцам квартир могут выписать штраф, если из их жилья распространяется сильный неприятный запах и на это жалуются соседи. Об этом рассказала доцент кафедры государственных и муниципальных финансов Ольга Леонова из Российский экономический университет имени Г.В. Плеханова.
По словам специалиста, если запах из квартиры нарушает санитарные нормы и мешает соседям, собственника жилья могут привлечь к ответственности. Размер штрафа для граждан составляет от 500 до 1000 рублей. Для юридических лиц штраф значительно выше — до 20 тысяч рублей.
Также возможны дополнительные меры. Например, если сильный запах связан с большим количеством животных, которые содержатся в плохих условиях, их могут изъять у владельца.
Тем, кто снимает жильё в России, важно помнить: жалобы соседей могут привести не только к штрафу для владельца квартиры, но и к проверкам. Поэтому стоит соблюдать простые правила — поддерживать чистоту, регулярно выносить мусор, не держать в квартире большое количество животных и избегать ситуаций, из-за которых могут возникнуть неприятные запахи.
В случае постоянных жалоб собственник жилья может расторгнуть договор аренды и попросить жильцов освободить квартиру. Поэтому лучше заранее следить за порядком и не создавать проблем соседям.