Platformaning o’lchovlariga ko’ra, YouTube Rossiya uyali aloqa operatorlarining mobil Internetiga ulanishda cheklovlarsiz ishlamoqda. Biroq, ko’plab foydalanuvchilar Wi-Fi tarmog’iga ulanganda videoxostingga kirish hali ham cheklanganligini ma’lum qilishdi.
Bir necha soat oldin ‘Mosfilm” bosh direktori Karen Shaxnazarov Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan mamlakatdagi YouTube bilan bog‘liq muammolarni muhokama qilganini aytdi. Uning soʻzlariga koʻra, 13-noyabr kuni davlat rahbari bilan boʻlib oʻtgan uchrashuvda u hozirgi voqelikda bu platformani sekinlashtirish oʻrinsiz, degan fikrni bildirgan. Putin, Shaxnazarovning so’zlariga ko’ra, vaziyatni «o‘rganish»ga va’da bergan, ammo yakuniy yechimni aytmagan.
Oktyabr oxirida Roskomnadzor rahbari Andrey Lipov agentlik Rossiyada statsionar tarmoqlarda YouTube trafigining kamayishini kuzatayotganini ma’lum qilgan edi.
Rossiyada YouTube’ning yopilishi Ukrainadagi siyosiy vaziyat va mojaroga javoban 2022-yilda kiritilgan qator cheklovlar bilan bog‘liq. Roskomnadzor YouTubedan Rossiya rasmiylari “davlatga qarshi” va “feyk” deb hisoblagan materiallarni olib tashlashni talab qildi. Platforma, shuningdek, Rossiya davlat kanallarini bloklab qo’ydi va bu butunlay taqiqlash tahdidiga sabab bo’ldi.
Rossiya aloqa operatorlari YouTube xizmatini sekinlashtirishi xostingga kirishda qiyinchiliklar tug‘dirdi. Roskomnadzor bunga Google serverlari bilan bog‘liq “texnik muammolar” sabab bo‘lganini ta’kidlaydi, biroq ekspertlar cheklov siyosatining sekinlashuv qismini ko‘rib chiqdilar. 2023-yilda deputatlar va davlat ommaviy axborot vositalari YouTube’ni to‘liq blokirovka qilishga chaqirishdi yoki platformadan Rossiya qonunchiligiga rioya qilishni, jumladan, Rossiyada serverlar ochishni talab qilishdi.
Tahdidlarga qaramay, YouTube 90 milliondan ortiq rossiyaliklar uchun ochiq bo’lib qolaverdi, chunki Rossiyaning RuTube platformasi unga raqib bo ‘la olmadi. Hozir YouTube toʻliq ishlay boshladi va hukumatning xizmatga nisbatan ritorikasi yumshadi, biroq siyosiy vaziyatga qarab kelajakdagi cheklovlar xavfi saqlanib qolmoqda.

Видеохостинг YouTube возобновил работу без ограничений у всех операторов сотовой связи. Об этом свидетельствуют данные сервиса Globalcheck.
Согласно измерениям платформы, YouTube работает без ограничений при подключении мобильного интернета российских операторов сотовой связи. Однако многие пользователи сообщили, что доступ к видеохостингу по-прежнему ограничен при подключении к Wi-Fi.
Несколькими часами ранее генеральный директор «Мосфильма» Карен Шахназаров сообщил, что обсуждал с президентом России Владимиром Путиным проблемы с YouTube в стране. По его словам, во время встречи с главой государства, прошедшей 13 ноября, он выразил мнение, что замедление данной платформы в нынешних реалиях нецелесообразно. Путин же, по заявлению Шахназарова, пообещал «разобраться» с ситуацией — но конечного решения не назвал.
В конце октября руководитель Роскомнадзора Андрей Липов заявил, что ведомство видит падение трафика у YouTube в России в сетях фиксированной связи. Он отметил, что у Google в России было очень много серверов, — практически каждый узел, где достаточно много абонентов, был присоединен к серверу Google Global Cache.
Отключение YouTube в России связано с рядом ограничений, введённых в 2022 году в ответ на политическую ситуацию и конфликт на Украине. Роскомнадзор требовал от YouTube удалять материалы, которые российские власти считали «антигосударственными» и «фейковыми». Платформа также заблокировала российские государственные каналы, что вызвало угрозы полного запрета.
Операторы связи России замедлили работу YouTube, что создало сложности с доступом. Роскомнадзор утверждал, что это произошло из-за «технических проблем» серверов Google, однако эксперты считали замедление частью политики ограничения. В 2023 году депутаты и государственные СМИ призывали к полной блокировке YouTube или требовали, чтобы платформа соблюдала российское законодательство, включая открытие серверов в России.
Несмотря на угрозы, YouTube остался доступным для более 90 миллионов россиян, поскольку даже с развитием RuTube он продолжал быть важной платформой. Хотя в данное время YouTube возобновил полноценную работу, а риторика властей по отношению к сервису смягчилась, хотя сохраняется риск ограничений в будущем при ухудшении политической ситуации.