Россия Федерацияси ФСБнинг Тюмен вилояти бўйича бошқармаси Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлигининг Ханти-Манси автоном округи миграция масалалари бўйича Юградаги бўлинмаларидан бири бошлиғининг ҳибсга олингани ҳақида маълум қилди. У жуда катта миқёсдаги пора олгани айтилмоқда. Ҳолат юзасидан бирданига учта жиноий иш қўзғатилган.
Тергов маълумотларига кўра, қўлга олинган аёл қўл остидагилардан тўланган мукофот пулининг бир қисмини банк картасига ўтказишни талаб қилган. Агар қўл остидагилардан биронтаси буни қилишдан бош тортса, унга чидаб бўлмас шароитлар яратилган. Тўловчиларга, аксинча, яхши муомала қилинган.
Бундан ташқари, судланувчи пора эвазига мигрантларни рўйхатга олишда, меҳнат патентини олишга ёрдам бергани айтилмоқда.
Россия Федерацияси Миграция бўлимларидаги порахўрлик ноёб ҳодиса эмас. Илгари Воронежда собиқ полициячи хорижликларга Россияда РВП бергани учун пора олаётган вақтида қўлга олингани ҳақида хабар берилган эди.

В Управлении ФСБ РФ по Тюменской области сообщили об аресте руководителя одного из подразделений регионального УМВД РФ, отвечающего за вопросы миграции в Ханты-Мансийском автономном округе — Югре. Причем речь идет о взятке в особо крупном размере. Возбуждено сразу три уголовных дела.
Как полагает следствие, арестованная требовала от подчиненных перечислять ей на банковскую карту часть выплаченной премии. Если кто-либо из подчиненных отказывался это делать, ему создавались невыносимые условия. Плательщикам же, наоборот, оказывалось покровительство.
Кроме того, фигурантка помогала ставить на учет иностранцев. Также она содействовала получению мигрантами трудовых патентов. Все это, очевидно, и приводило к тому, что полицейская получала взятки.
Взяточничество в подразделениях миграции РФ – явление не редкое. Ранее сообщалось, что бывший сотрудник полиции в Воронеже был задержан при получении взятки за выдачу РВП иностранцам в России.