Xanti-Mansi avtonom okrugida sud qonunni buzgan holda chet el fuqarolariga berilgan rus tili, tarixi va qonunchilik asoslarini bilish to‘g‘risidagi 17 ta sertifikatni haqiqiy emas deb topdi.
Rossiya ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, tergovni Yugra prokuraturasi olib borgan. Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, mintaqada bir necha yillardan beri migrantlarga noqonuniy hujjatlar berish sxemasi faoliyat yuritib kelmoqda.
Tergovchilarning fikricha, 2022-yildan 2024-yilgacha bir guruh odamlar migrantlar uchun soxta imtihonlar uyushtirishgan. Haqiqiy bilim testlarini o‘tkazish o‘rniga, test natijalari soxtalashtirilgan, shundan so‘ng migrantlarga rasmiy sertifikatlar berilgan.
Bu hujjatlar ko‘pincha chet el fuqarolari tomonidan Rossiyada patentlar, yashash uchun ruxsatnomalar va boshqa migratsiya hujjatlarini olish uchun talab qilinadi.
Prokuratura aniqlangan sertifikatlarni bekor qilishni talab qilib sudga murojaat qildi. Sud nazorat qiluvchi organning pozisiyasini qo‘llab-quvvatladi.
Qarorlar kuchga kirgandan so‘ng, Prokuratura sertifikatlarning ijrosini nazorat qiladi. Bundan tashqari, mintaqada noqonuniy migratsiyani tashkil etish va jinoiy tashkilot tuzish moddalari bo‘yicha jinoiy ish tergov qilinmoqda.
Rossiya huquqni muhofaza qilish organlari sxemaning barcha holatlarini va ishning mumkin bo‘lgan ishtirokchilarini aniqlashda davom etmoqda.

В Ханты-Мансийском автономном округе суд признал недействительными 17 сертификатов о знании русского языка, истории и основ законодательства, выданных иностранным гражданам с нарушениями.
Как сообщили российские СМИ, проверку проводила прокуратура Югры. По данным ведомства, в регионе несколько лет действовала схема незаконной выдачи документов для мигрантов.
Следствие считает, что с 2022 по 2024 год группа людей организовывала фиктивные экзамены для иностранцев. Вместо настоящей проверки знаний результаты тестов подделывались, после чего мигрантам оформляли официальные сертификаты.
Именно такие документы часто нужны иностранным гражданам для оформления патента, разрешения на проживание и других миграционных документов в России.
Прокуратура обратилась в суд с требованием аннулировать выявленные сертификаты. Суд поддержал позицию надзорного ведомства.
После вступления решений в силу исполнение будет находиться под контролем прокуратуры.
Кроме того, в регионе расследуется уголовное дело по статьям об организации незаконной миграции и создании преступного сообщества.
Российские правоохранительные органы продолжают устанавливать все обстоятельства схемы и возможных участников дела.