Xanti-Mansi avtonom okrugida (XMAO) deputat Xolid Tagizoda mintaqani “o‘zbeklarning vatani” deb atagani kuchli reaksiyaga sabab bo‘ldi. Davlat Dumasi deputati Vladimir Sisoyev hatto prokuraturaga ushbu bayonotni tekshirishni so‘rab so‘rov ham yubordi.
Biroq, RT xabar berishicha, Xanti-Mansi avtonom okrugi prokuraturasi deputatning so‘zlarida qonunbuzarlik aniqlamagan. Rasmiy javobda aytilishicha, deputatning nutqida Rossiya hududiy yaxlitligini buzadigan yoki qandaydir odamlar guruhini haqorat qiladigan hech narsa yo‘q. Buni tuman IIB mutaxassislari – tilshunoslar ham tasdiqladi.
Biroq Tagizoda o‘z so‘zlari uchun emas, deputatlik odob-axloq qoidalarini buzgani uchun jazolandi. U komissiya raisining o‘rinbosari lavozimidan chetlatildi va Dumada doimiy ishlash huquqidan mahrum qilindi. Xanti-Mansiysk avtonom okrugi dumasi tarixida birinchi marta deputatga nisbatan bunday choralar qo‘llanilmoqda.
Avvalroq “Sever-Press” nashri qo‘shni Yamalo-Nenets okrugi qattiqroq qoidalar joriy qilmoqchi ekani haqida xabar bergan edi: u yerdagi deputatlar chet el agenti sifatida tan olinsa, mandatlaridan mahrum etilishi mumkin.

В Ханты-Мансийском автономном округе (ХМАО) депутат Халид Таги-заде назвал этот регион «родиной узбеков». Его слова вызвали бурную реакцию, и депутат Госдумы Владимир Сысоев даже направил запрос в прокуратуру с просьбой проверить это заявление.
Но, как сообщает RT, прокуратура ХМАО нарушений не нашла. В официальном ответе говорится, что в речи депутата не было ничего, что могло бы нарушать территориальную целостность России или оскорблять какие-либо группы людей. Это также подтвердили эксперты — лингвисты из полиции округа.
Однако Тагизаде всё же наказали — не за слова, а за нарушение так называемой депутатской этики. Его сняли с должности заместителя председателя комиссии и лишили права работать в думе на постоянной основе. Это первый случай в истории думы ХМАО, когда депутату применили такие меры.
Ранее издание «Север-Пресс» сообщало, что в соседнем Ямало-Ненецком округе хотят вводить более жёсткие правила: депутатов там могут лишить мандата, если их признают иноагентами.