Тожикистон Меҳнат, миграция ва бандлик вазирлиги маълум қилишича, Жанубий Корея ҳукумати ўрганишлар ва бошқа баҳолашлар ўтказгандан сўнг Тожикистонни Ишга рухсатнома (Е-9) тизимига жўнатувчи давлат сифатида қўшганини эълон қилди, бироқ ҳозирча расмий хат олинмаган.
Хабарга кўра, 2023 йил декабр ойи бошида Кореянинг турли муассасалари вакиллари Душанбега келиб, мамлакат шароити билан яқиндан танишган.
“Яқинда Корея бошқа 17 давлат қатори Тожикистонни ўз мамлакатида ишлашга рухсат бериш тизимига киритди. Керакли ҳужжатлар тайёрланиб, томонларга тақдим этилди. Лекин ҳали Кореянинг ишлашга рухсат бериш тизимидан расмий хат олмадик”, деган Тожикистон Меҳнат, миграция ва бандлик вазирлиги ходими.
Унинг қўшимча қилишича, Кореядан келган расмий мактуб январ ойининг иккинчи ярмида Душанбе расмийларига етказилиши кутилмоқда.
Кореяда ишлашга рухсат бериш тизими Тожикистон фуқароларига меҳнат миграцияси учун ушбу давлатга бориш имконини беради.
2004 йилда жорий қилинган хорижий ишчиларни қонуний йўл билан ёллаш тизими ишчи кучи танқислигига дуч келаётган кичик ва ўрта корхоналарга муҳожирларни ишлатишга рухсат беради. Юборувчи давлатлар қаторига Филиппин, Мўғулистон, Шри-Ланка, Вьетнам, Таиланд, Ўзбекистон, Покистон, Индонезия, Камбоджа, Хитой, Бангладеш, Қирғизистон, Непал, Мянма, Шарқий Тимор ва Лаос кирувчи 16 та давлат сони 2015 йилдан бери ўзгармаган.
Меҳнат вазирлиги ушбу тизимга киргандан сўнг Тожикистон фуқаролари Кореяда шартнома асосида мавсумий иш билан таъминланишини айтган.
Ўтган йилнинг январ ойида Тожикистон ҳукумати расмий муҳожирларнинг биринчи гуруҳини Кореяга мавсумий ишларга жўнатишини эълон қилган эди. Сўнгра Сангжу шаҳри ва Татаристон Республикаси миграция хизмати ўртасида имзоланган ҳамкорлик шартномаси асосида 60 нафарга яқин киши Кореяга мавсумий меҳнатга жўнатилди.

Правительство Южной Кореи объявило о включении Таджикистана в систему разрешений на трудоустройство (E-9) в качестве отправляющей страны после проведения исследований и других оценок, но официальное письмо еще не получено. Об этом «Азия-Плюс» сообщили в Министерстве труда, миграции и занятости Таджикистана.
По словам источника, в начале декабря 2023 года представители различных корейских учреждений приехали в Душанбе и ознакомились с условиями страны.
«Недавно Корея вместе с 17 другими странами включила Таджикистан в систему разрешений на работу в своей стране. Необходимые документы подготовлены и предоставлены обеим сторонам. Но до сегодняшнего дня мы не получили официального письма корейской системы разрешений на работу», – рассказал собеседник в министерстве труда, миграции и занятости населения Таджикистана.
Он добавил, что ожидается, что официальное письмо из Кореи будет доступно властям Душанбе во второй половине января.
Система разрешений на работу в Корее позволяет гражданам Таджикистана выезжать в эту страну в трудовую миграцию.
Введённая в 2004 году, она позволяет легально нанимать иностранных рабочих малым и средним предприятиям, которые испытывают нехватку рабочей силы из-за неспособности привлекать к работе корейцев. В число стран-отправителей входят Филиппины, Монголия, Шри-Ланка, Вьетнам, Таиланд, Узбекистан, Пакистан, Индонезия, Камбоджа, Китай, Бангладеш, Кыргызстан, Непал, Мьянма, Восточный Тимор и Лаос: с 2015 года количество 16 стран оставалось неизменным.
Ранее в Минтруда сообщали “Азия-Плюс”, что после входа в эту систему гражданам Таджикистана будет предоставлена сезонная работа в Корее на основе контракта.
В январе прошлого года власти Таджикистана объявили об отправке первой группы официальных мигрантов на сезонные работы в Корею. Тогда на основании подписанного соглашения о сотрудничестве между городом Санджу и миграционной службой РТ было отправлено в Корею около 60 аграриев на сезонные работы.