22 нафар ўзбекистонлик талаба Жанубий Кореяни тарк этишга мажбур бўлди. Полиция текширув бошлади.
27 ноябр куни 23 нафар Ўзбекистон фуқаросига Сеул ғарбида жойлашган Инчеон халқаро аэропортига йўл олган катта автобусга чиқиш буюрилган. Айтилишича, автобусда кетаётганда талабалар университет расмийлари томонидан таҳдид қилинган ва иммиграция марказига мурожаат қилиш ҳибсга олиниш ва келажакда Жанубий Кореяга қайтишини қийинлаштиришга сабаб бўлиши  ҳақида огоҳлантирган. Талабаларнинг телефонлари мусодара қилиб, олиб қўйилган.
Аэропортга етиб келгач, университет ва хавфсизлик ходимлари талабаларни Ўзбекистонга олдиндан буюртма қилинган рейсга жўнатишди. Бир талаба соғлиғи сабабли ўқишдан озод этилган. Университет талабаларнинг иммиграция ҳужжатлари йўқлиги, ётоқхонани рухсатсиз тарк этиш, ўқиш ва хулқнинг ёмонлигини ҳайдашга сабаб қилиб кўрсатган.
Талабалар университетнинг хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб, молиявий ҳужжатлардаги ёлғон маълумотларга алданиб, амалдаги визалари бўлишига қарамай, ўз шахсий буюмларини олиш имконияти берилмай, ётоқхонани тарк этишга мажбур бўлганини даъво қилмоқда.
Университет талабаларга “мамлакатни ихтиёрий равишда тарк этганликларини” тасдиқловчи ҳужжатни имзолаш шарти билан қолган ўқиш тўловларини қайтаришни таклиф қилди.
Ҳозирда полиция ва Ўзбекистоннинг Сеулдаги элчихонаси воқеа юзасидан суриштирув ишларини олиб бормоқда. Ўзбекистонлик талабаларнинг Ханшин университетидан мажбуран чиқариб юборилишига Корея банкида камида 3 ой давомида 10 миллион вон бўлишини талаб қилади.
Талабалар пулни банкда сақлаш муддатлари бўйича университетдан нотўғри кўрсатма олганликларини, бу эса уларнинг муддатидан олдин ечиб олинишига сабаб бўлганини айтишган.
Адлия вазирлиги талабаларнинг ўқишдан четлатилишига Жанубий Кореяда ўқиш ва яшаш қоидаларининг бузилиши сабаб бўлганини ва бу қоидаларга рози бўлмаслик талабалар учун оғир оқибатларга олиб келганини даъво қилмоқда.

22 узбекских студента вынуждены были покинуть Южную Корею, после чего полиция начала расследование этого инцидента.
27 ноября 23 гражданам Узбекистана было приказано садиться в большой автобус, направляющийся в международный аэропорт Инчхон, расположенный к западу от Сеула. В процессе поездки на автобусе студентам, по их словам, угрожали представители университета, предупреждая, что посещение иммиграционного центра приведет к аресту и затруднит будущее возвращение в Южную Корею. Было также отмечено конфискация телефонов студентов.
По прибытии в аэропорт, представители университета и службы безопасности отправили студентов на заранее забронированный рейс в Узбекистан. Один студент был освобожден по состоянию здоровья. Университет объявил о причинах отчисления, включая отсутствие иммиграционных документов, самовольный выход из общежития, слабую учебу и нарушение правил этикета.
Университет Ханшин отметил, что такой шаг стал необходимым из-за того, что многие студенты не соответствовали финансовым требованиям для иммиграции. Заблаговременное разъяснение университета заключалось в беспокойстве о возможных негативных последствиях для будущего привлечения иностранных студентов, если они остаются в стране нелегально.
Студенты возмущены действиями университета, утверждая, что их обманули ложной информацией о финансовых документах и вынудили покинуть общежитие, не предоставив возможности забрать свои вещи, несмотря на наличие действующих виз.
Университет предложил студентам возвратить оставшуюся оплату за обучение, при условии подписания документа, подтверждающего “добровольное покидание страны”.
В настоящее время полиция и посольство Узбекистана в Сеуле проводят расследование инцидента. Причиной вынужденного отчисления узбекских студентов из Университета Ханшин является иммиграционная политика, требующая наличие 10 миллионов вон в корейском банке не менее 3 месяцев.
Студенты утверждают, что получили неверные инструкции от университета относительно сроков хранения денег в банке, что привело к их досрочному изъятию.
Министерство юстиции утверждает, что причиной отчисления студентов стало нарушение правил обучения и проживания в Южной Корее, а несогласие с этими правилами привело к серьезным последствиям для студентов.