8 июндан бошлаб Россия резидентлари – жисмоний шахслар 150 000 АҚШ доллари ёки бошқа хорижий эквивалентидан кўп бўлмаган маблағни Россия банкидаги ҳисоб рақамидан чет элдаги ҳисоб рақамига ёки бошқа шахсга ойига бир марта ўтказиш ҳуқуқига эгалар,- деб хабар беради “Банк России”.
Дўст мамлакатлардан келган жисмоний шахслар хорижий ҳисоб рақамларига худди шу  миқдордаги пул ўтказмаларини ўтказишлари мумкин. Илгари пул ўтказмаларининг чеклови 50 минг АҚШ долларига тенг эди.
Ҳисоб очмасдан пул ўтказмаларини хизматларини кўрсатувчи компаниялар орқали дўст давлатларнинг резидентлари ва норезидентлари бир ой ичида 10 минг АҚШ долларидан кўп бўлмаган ёки бошқа хорижий валютадаги эквивалентини (аввалги чегара 5минг доллар бўлган) ўтказишлари мумкин бўлади.
Барча фуқаролар учун маош шаклида оладиган маблағларни чет элга ўтказиш имконияти сақланиб қолмоқда. Санкцияларни қўллаб-қувватловчи мамлакатлардан юридик шахсларнинг чет элга ўтказмаларини тақиқлаш ҳам ўз кучида қолади.
Чекловлар 2022 йил 30 сентябргача амал қилади. Ўтказма суммалари пул ўтказилаётган санада Россия Банки томонидан белгиланган хорижий валюталарнинг рублга нисбатан расмий курси бўйича ҳисобланади.

С 8 июня российские резиденты — физические лица имеют право в течение календарного месяца перевести со своего счета в российском банке на свой счет за рубежом или другому человеку не более 150 тыс. долларов США или эквивалент в другой иностранной валюте, — сообщает Банк России.
Нерезиденты — физические лица из дружественных стран такую же сумму могут перечислять на зарубежные счета. Ранее лимит составлял 50 тыс. долларов США.
Через компании, оказывающие услуги по переводу денежных средств без открытия счета, резиденты и нерезиденты из дружественных стран в течение месяца смогут перевести не более 10 тыс. долларов США или эквивалент в другой иностранной валюте (прежний порог — 5 тыс. долларов США).
Для всех нерезидентов сохраняется возможность переводов за рубеж средств, которые они получают в виде зарплаты. Также остается в силе запрет на переводы за границу со стороны юридических лиц из стран, поддерживающих санкции.
Ограничения действуют до 30 сентября 2022 года включительно.
Суммы переводов рассчитываются по официальному курсу иностранных валют к рублю, установленному Банком России на дату поручения на осуществление перевода.