Ўзбекистонлик шахс Нью-Йоркда теракт содир этишда гумон қилинмоқда, дея хабар қилди “Газета.uz” РИА Новости хабарига таянган ҳолда. Сешанба куни Манхэттенда юк машинаси бир неча кўчада велосипед йўлакчаси бўйлаб ҳаракатланиб, ўз олдидан чиққан пиёдалар ва велосипедчиларни босиб кетган, шундан сўнг мактаб автобуси билан тўқнашиш содир этишга ҳаракат қилган.
Ҳайдовчи полициячилар томонидан ярадор қилинган. Сўнгги маълумотларга кўра, ҳодиса натижасида 8 киши, жумладан 5 Аргентина фуқароси ҳалок бўлган, 11 киши жароҳатланган.
Нью-Йорк мэри Билл Де Блазио ҳодисани теракт деб атаган, АҚШ Президенти Дональд Трамп эса жиноят содир этган шахсни шуурсиз деб атаган. Нью-Йорк штати губернатори Эндрю Куомо Жаҳон савдо маркази 1 (One World Trade Center, қуйидаги суратда) биносини озодлик ва демократия рамзи бўлмиш қизил, оқ ва кўк рангларда ёритишга кўрсатма берган.
Қўлга олинган шахс 2010 йилда АҚШга грин-карта орқали келган 29 ёшли ўзбекистонлик Сайфулло Саипов бўлиб чиқди. NBC  телеканалининг хабар қилишича, гумондор шахс машинасида ҳужумни “Ислом давлати” гуруҳи номидан содир этаётгани тўғрисидаги қайдни қолдирган.
NBC хабарига кўра,гумондор Патерсон (Нью-Жерси штати) шаҳрида яшаган, бироқ қўлга олиш чоғида ундан Флорида штати ҳайдовчилик гувоҳномаси чиққан бўлиб, унда Тампа шаҳри манзили кўрсатилган.

Выходец из Узбекистана подозревается в совершении теракта в Нью-Йорке, сообщает РИА Новости. Во вторник днем на Манхэттене грузовик проехал несколько улиц по велосипедной дорожке, сбивая на своем пути пешеходов и велосипедистов, а затем преднамеренно врезался в школьный автобус.
Водитель был ранен полицейскими. По последним данным, в результате инцидента погибли 8 человек, в том числе 5 граждан Аргентины и 1 гражданин Бельгии, 11 человек ранены.
Мэр Нью-Йорка Билл Де Блазио назвал произошедшее терактом. Президент США Дональд Трамп назвал нападавшего невменяемым. Губернатор штата Нью-Йорк Эндрю Куомо распорядился подсветить здание Всемирного торгового центра 1 (One World Trade Center, на фото ниже) в красный, белый и голубой цвета, символизирующие свободу и демократию.
На месте происшествия.
Задержанным оказался 29-летний уроженец Узбекистана Сайфулло Саипов, который приехал в США в 2010 году по грин-карте. Телеканал NBC сообщил, что подозреваемый оставил в машине записку о том, что совершает нападение от имени группировки «Исламское государство».
NBC сообщает, что подозреваемый живет в городе Патерсон (штат Нью-Джерси), однако во время задержания у него были обнаружены водительские права штата Флорида, в которых указан адрес в городе Тампа.