Уч саҳифалик йўл харитаси 8 та банддан иборат бўлиб, унда Россиядан Ўзбекистонга Қозоғистон ҳудудидан ўтувчи «Ўрта Осиё – Марказ» газ қувури орқали бозор нархида табиий газ етказиб бериш учун зарурий техник чоралар акс этган.
Россиядан Ўзбекистонга табиий газ импорти 2023 йил 1 мартдан бошланиши режалаштирилган. Бу ҳақда 24 январь куни Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ва Россиянинг «Газпром» компанияси раҳбарлари имзолаган «Йўл харитаси» матни билан танишган Kun.uz мухбири хабар беради.
Журналист ҳукуматдаги манба ёрдамида ҳужжат билан танишишга муваффақ бўлган ва у йўл харитаси Россия томони талабига кўра чоп этилмаслигини тушунтирган.
«Йўл харитаси»да Ўзбекистон газ узатиш тармоғини Россия компаниясининг мулки ёки бошқарувига ўтказиш бўйича бирор банд ҳам йўқ, деб таъкидлади нашр.
2022 йил ноябрь ойи охирида Россия раҳбарияти Ўзбекистон ва Қозоғистон билан «уч томонлама газ иттифоқи» тузиш ниятида экани маълум бўлди. Жорий йилнинг январь ойи ўрталарида Ўзбекистоннинг айрим оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларида Россия расмийлари Тошкентга Ўзбекистоннинг газ узатиш тизимини «Газпром»га сотишни ва унга Хитойга газ экспорт қилиш ҳуқуқини беришни таклиф қилгани ҳақида хабарлар тарқалган эди. «Йўл харитаси»нинг имзоланиши ўзбек жамоатчилигининг хавотирини оширганди.
Бироқ, Ўзбекистон Энергетика вазирлигининг ишонтиришича, йўл харитаси фақат ички бозорга табиий газни зарур ҳажмда етказиб беришни кўзда тутади – Ўзбекистон газ узатиш тизимига эгалик ҳуқуқини тўлиқ сақлаб қолган. «Бунда газ-транспорт тизими кимгадир берилиши ёки суверенитетимизга қандайдир таҳдид умуман йўқ», — дейилади вазирлик хабарида.

Трехстраничный документ состоит из 8 пунктов. В них отражены необходимые технические мероприятия, касающиеся поставок природного газа из России в Узбекистан по газопроводу «Средняя Азия — Центр», проходящему через территорию Казахстана.
Импорт природного газа из России в Узбекистан планируется начать с 1 марта 2023 года. Об этом сообщает Kun.uz, корреспондент которого ознакомился с текстом дорожной карты, подписанной 24 января руководителями Министерства энергетики Узбекистана и российской компании «Газпром».
Доступ к документу журналист получил при помощи источника в правительстве, который пояснил, что дорожная карта не будет опубликована по просьбе российской стороны.
В дорожной карте нет ни одного пункта о передаче газотранспортной сети Узбекистана в собственность или управление российской компании, подчеркнули в издании.
В конце ноября 2022 года стало известно о намерении руководства России сформировать «тройственный газовый союз» с Узбекистаном и Казахстаном. В середине января текущего года в некоторых узбекских СМИ и в соцсетях появились сообщения о том, что российские власти предложили Ташкенту продать газотранспортную систему Узбекистана компании «Газпром» и уступить ей права на экспорт газа в Китай. Подписание дорожной карты усилило опасения узбекистанской общественности.
Но в Минэнерго Узбекистана заверили, что дорожная карта предусматривает только поставку природного газа на внутренний рынок в необходимых объемах — при полном сохранении прав собственности на газотранспортную систему Узбекистана. «Поэтому никакой угрозы ни газотранспортной системе, ни нашему суверенитету нет», — подчеркнули в министерстве.