Минтақавий “112” фавқулодда хизматларни чақириш бўйича ягона рақам тизимининг оператор-лингвистлари хорижлик фуқароларга кечаю кундуз ёрдам кўрсатадилар. Улар кунига камида икки ёки учта хорижий тилдаги қўнғироқларни қабул қиладилар, деб хабар беради Москва вилояти “112” тизими матбуот хизмати.
“Тизимнинг оператор-лингвистлари  рус тилини умуман ёки яхши билмайдиган фуқаролар билан мулоқот қилишда фавқулодда хизматлар ва бошқа муассасалар мутахассисларига таржима қилишда ёрдам беради”, — дейилади хабарда.
Чет эл фуқаролари ёрдам учун полиция ва тез ёрдамга мурожаат қилишади, шунингдек, кундалик масалалар бўйича маслаҳат сўрашади: йўқолган SIM -карта ёки ҳужжатларни қандай тиклаш ҳақида саволларига жавоб олишни истайдилар.
Йил бошидан бери Москва вилоятининг қутқарув хизмати 230 дан ортиқ турли тиллардаги мурожаатларни қабул қилди.

Операторы-лингвисты областной Системы-112 оказывают помощь иностранным гражданам в круглосуточном режиме, в среднем они принимают не менее двух-трех вызовов на иностранных языках в день, сообщает пресс-служба Системы-112 Московской области.
«Они оказывают помощь в переводе специалистам экстренных служб и других учреждений при общении с гражданами, не владеющими или плохо владеющими русским языком», – говорится в сообщении.
Иностранные граждане обращаются за помощью к полиции и скорой помощи, а также просят проконсультировать по бытовым вопросам: как восстановить утерянную SIM-карту или документы.
Всего с начала года в службу спасения Московской области поступило более 230 лингвистических вызовов.