Россия Давлат думасининг Евгений Федоров деган депутати Қозоғистоннинг суверенитети, мустақиллигини шубҳа га остига олган провокацион чиқиш қилди. Унинг иддаосича, Қозоғистон “бутунлай ҳуқуқий хусусиятга эга бўлмаган ҳудуд” экан ва мамлакат мустақиллигини қўлга киритиш жараёнидаги қонунбузарликлар бўлган эмиш. У яна Шимолий Қозоғистондаги бир гала рус айирмачиларининг ҳудудни ажратиб олиш ҳақидаги ҳаракатлари туфайли судлангани ва жазосини олганидан норози эканини билдирган.
Қозоғистонлик депутат Марат Башимов Федоровнинг баёнотларини провокацион ва ёлғон деб атаб, унинг даъволари тарихий фактларга мос келмаслигига эътибор қаратган.
Марат Башимов бу каби баёнотлардан норозилигини билдириб, улар Россия президентининг Қозоғистонга сўнгги ташрифи чоғида билдирилган расмий сиёсатига зид эканини таъкидлаган. Президент Путин Россия ва Қозоғистон ўртасидаги шериклик ўзаро ҳурмат ва суверенитетни тан олиш тамойилларига асосланганини таъкидлаган эди.
Башимов россиялик ҳамкасбларини мураккаб сиёсий масалаларда чиқишда масъулиятлироқ ва эҳтиёткор бўлишга чақириб, бундай гаплар Россиянинг асосий стратегик ҳамкори назарида обрўсига путур етказиши мумкинлигини қўшимча қилган.
Мажилис депутати сўз якунида Қозоғистон БМТ Низоми тамойилларига амал қилган ҳолда кучли ва мустақил давлат барпо этгани, халқаро миқёсда эътироф этилганини алоҳида таъкидлайди. Шунингдек, у россиялик қонунчиларни ўз сўзларини фактларга асосланган ҳолда кўриб чиқишга ва бошқа давлатларнинг тарихи ва суверенитетига ҳурмат билан қарашга чақирди.
Эслатиб ўтамиз: Петропавловск шаҳридаги “Халқ кенгаши” гуруҳи айирмачилик фаолиятида айбланган. Ташкилотчи Вячеслав Зудерман тўққиз йилга, уч нафар фаол – Елена Болдирева, Мадина Капарова ва Олга Бережнова эса етти йилга озодликдан маҳрум этилди. Суд уларни давлат хавфсизлигига путур етказишда ва Қозоғистон Республикаси яхлитлигини бузувчи сепаратистик фаолиятда айбдор деб топган. Март ойида ҳибсга олинганлар давлатнинг қонунийлигини инкор этиб, Қозоғистон мустақиллигини тан олишдан бош тортишган. Гуруҳ ўзларини СССР меросхўри деб кўрсатган 20 кишидан иборат эди.
Россия сиёсатчиларининг Қозоғистон ерларига кўз тикиши илгаридан бўлиб келган.
2020 йил декабр ойида ҳукмрон “Единая Россия” фракцияси аъзоси Вячеслав Никонов Россия Федерациясининг Биринчи каналида Қозоғистон ҳудудини “Россия ва Совет Иттифоқининг буюк совғаси” деб атаган эди. Эътиборли жиҳати, бундай гап-сўзларнинг секин-аста кучайиб бориши. 2022 йил январида Владимир Жириновский Қозоғистонни “сунъий давлат” деб атаганди. Июн ойида Россия Давлат Думасининг МДҲ ишлари бўйича қўмитаси раҳбари Константин Затулин Қозоғистонни “Украинадагидек бўлиши” билан таҳдид қилган эди.

Депутат Госдумы России Евгений Федоров выступил с провокационной речью, в которой подверг сомнению суверенитет и независимость Казахстана. Он утверждает, что Казахстан является «территорией не вполне законного характера» и что в процессе обретения страной независимости были нарушения закона. Он также выразил недовольство осуждением и наказанием группы российских сепаратистов в Северном Казахстане.
Депутат от Казахстана Марат Башимов назвал заявления Федорова провокационными и лживыми и отметил, что его утверждения не соответствуют историческим фактам.
Марат Башимов выразил недовольство такими заявлениями и отметил, что они противоречат официальной политике президента России, о которой было объявлено во время его последнего визита в Казахстан. Президент Путин подчеркнул, что партнерство России и Казахстана основано на принципах взаимного уважения и признания суверенитета.
Башимов призвал российских коллег быть более ответственными и осторожными в высказываниях по сложным политическим вопросам, добавив, что подобные заявления могут нанести ущерб репутации России в глазах ее главного стратегического партнера.
В завершение выступления депутат Мажилиса подчеркивает, что Казахстан построил сильное и независимое государство в соответствии с принципами Устава ООН, и это получило признание на международном уровне. Он также призвал российских законодателей считать свои слова фактами и уважать историю и суверенитет других стран.
Напомним: группу “Народный совет” в Петропавловске обвинили в сепаратистской деятельности. Организатора Вячеслава Зудермана приговорили к девяти годам, а троих активисток – Елену Болдыреву, Мадину Капарову и Ольгу Бережнову – к семи годам. Суд признал их виновными в подрыве государственной безопасности и сепаратистской деятельности, подрывающей целостность Республики Казахстан. Арестованные в марте отрицали легитимность государства и отказывались признавать независимость Казахстана. В состав группы входило 20 человек, выдававших себя за наследников СССР.
Российские политики давно присматриваются к казахстанским землям.
В декабре 2020 года член правящей фракции «Единая Россия» Вячеслав Никонов на Первом канале РФ назвал территорию Казахстана «большим подарком со стороны России и Советского Союза». Что примечательно, такая риторика постепенно усиливалась. В январе 2022 года Владимир Жириновский назвал Казахстан «искусственным государством». В июне глава комитета Госдумы РФ по делам СНГ Константин Затулин пригрозил Казахстану случаем «как с Украиной».