Россия телеканалларида очиқдан-очиқ шовинистик руҳдаги чиқишлар кўпайиб бормоқда. Бу гал тарихчи Михаил Смолин НТВ телеканалидаги эфирда 1917 йил инқилобидан олдин ўзбеклар ва қозоқлар миллат сифатида мавжуд бўлмаганини айтди.
«Қозоғистон қандай пайдо бўлди? Аслида, дастлаб РСФСР таркибида Казак ССР деб аталган, қозоқлар умуман йўқ эди. Кейин Казак ССР таркибида Қирғизистон ССР тузилди, кейин эса РСФСР таркибидан ажралиб чиқди. У ерда халқларнинг шаклланишига оид қарорлар шундай бемалол равишда қабул қилинган. Масалан, ўзбеклар инқилобгача бўлмаган, бундай этник ном ҳам бўлмаган. Бир неча Марказий Осиё халқларидан ўзбекларни яратишди”, деб иддао қилган россиялик тарихчи Смолин “Место встречи” ток-шоусида.
Ўзбекистон экология вазири маслаҳатчиси Расул Кушербоев Смолиннинг баёнотига шундай жавоб берди:
“Кўриниб турибдики, Кремль буйруғи билан рус зиёлилари аста-секин ўз жамиятини Марказий Осиё мамлакатларини забт этишга тайёрламоқда”.
Кушербоев, Ўзбекистон аҳолисини ҳимоя қилиш учун Россия ташвиқоти олиб бориладиган каналларни тақиқлаб қўйиш кераклигини айтган.
Россия оммавий ахборот воситаларининг “Тарихчи олим М.Смолиннинг 22 январь куни НТВ телеканалининг “Место встречи” кўрсатувида Марказий Осиёнинг айрим замонавий давлатларининг шаклланишига оид баёнотларига қандай изоҳ бера оласиз?” деган саволига Россия ТИВ расмий вакили М.В.Захарова жавоб бериб, жумладан шундай деди:
“Россия ва Марказий Осиё республикаларини умумий тарих, яқин инсоний ва гуманитар алоқалар, савдо-иқтисодий ва бизнес алоқаларининг минглаб “иплари” бирлаштиради. Бизнинг чинакам имтиёзли ҳамкорлигимиз, стратегик шериклигимиз ва аксарият ҳолларда иттифоқдошлигимиз бир-бирига ҳурмат ва маданиятлар мулоқотига асосланган бўлиб, бизни ўзининг тарихий илдизлари ва бутун инсоният учун қадрли мевалари билан бойитади.
Россия ва, ишончимиз комилки, Марказий Осиё минтақасининг суверен, мустақил давлатлари бундай муносабатларнинг аҳамиятини тўлиқ тушунади.
Қайд этилган айрим баёнотлар соф субъектив хусусиятга эга бўлиб, ҳозиргина айтиб ўтилган воқеликлар билан ҳеч қандай умумийлик йўқ ва бутунлай муаллифнинг виждонида ҳавола бўлиб қолади”.
Ростдан ҳам шундайми? Нега кейинги пайтларда Прилепинга ўхшаш ёзувчилар, энди эса Смолинга ўхшаш тарихчилар Марказий Осиё давлатларини менсимасдан, уларнинг тарихини ерга урмоқда. Бунинг сабаби нима? Бу миллатчилар Кремль ўзи очиқ айта олмаётган сўзларни «карнай» сифатида ошкор қиляптими ёки вазият Захарова айтгандек, кимнингдир шахсий фикрими? Нима бўлганда ҳам бу Марказий Осиё ҳукуматлари, халқларини ҳушёрликка чорлаши, бу каби даъволарга тайёр бўлиб туришни англатади. Тарихчи Смолин тарихни яхши билмайди, шекилли. Агар билганида ўзбекларнинг аждодлари неча асрлар ҳозирги Россия ҳудудида яшаб, ҳукмронлик қилганидан хабари бўларди.

Российский «историк» Михаил Смолин в эфире телеканала НТВ заявил, что до революции 1917 года узбеки и казахи не существовали как нации.
Как появился Казахстан? На самом деле сначала называлась Казакская ССР в составе РСФСР, вообще никаких казахов не было. Потом внутри Казакской ССР создали Кыргызскую ССР, а потом ее отделили от РСФСР. Там настолько волюнтаристски принимались решения о формировании наций. Например, узбеков никогда не существовало до революции, не было такого названия этнического. Взяли, создали из нескольких среднеазиатских народов узбеков, — сказал Смолин на ток-шоу «Место встречи».
На заявление Смолина отреагировал советник министра экологии Узбекистана Расул Кушербаев.
Очевидно, что по приказу Кремля русская интеллигенция медленно готовит свое общество к завоеванию стран Центральной Азии, — заявил он.
Кушербаев считает, что для защиты населения Узбекистана нужно заблокировать каналы с российской пропагандой.
Ответ на вопрос СМИ об актуальном статусе отношений России со странами центральноазиатского региона
На вопрос: Как Вы могли бы прокомментировать высказывания 22 января историка М.Смолина в передаче «Место встречи» на телеканале НТВ по поводу формирования некоторых современных государств Центральной Азии? – ответила официального представителя МИД России М.В.Захарова.
«Россию и республики Центральной Азии объединяют общая история, тесные человеческие и гуманитарные контакты, тысячи «нитей» торгово-экономических и хозяйственных связей. Наше действительно привилегированное взаимодействие, стратегическое партнёрство и в большинстве случаев союзничество, опираются на уважение друг к другу и диалог культур, обогащающий нас своей исторической глубиной и ценными для всего человечества плодами.
Россия и, убеждены, суверенные, независимые государства центральноазиатского региона в полной мере понимают важность таких отношений.
Упомянутые одиозные высказывания носят чисто субъективный характер, не имеющий ничего общего с теми реалиями, о которых только что было сказано, и остаются целиком на совести автора».
Действительно ли так? Почему недавно такие писатели, как Прилепин, а теперь историки, как Смолин, игнорируют страны Центральной Азии и смеются над их историей. Что является причиной этого? Используют ли Кремль этих националистов как «рупор», о чем он не может сказать открыто, или же ситуация, как сказала Захарова, всего лишь чье-то личное мнение? В любом случае это означает, что правительствам стран Центральной Азии следует призвать свой народ быть бдительными и быть готовыми к подобным заявлениям. Историк Смолин, похоже, плохо знает историю. Если бы он изучал бы историю получше, то знал бы, сколько веков предки узбеков жили и правили на территории России.