2022 йилда Москвада миграция қонунчилигини бузиш ҳолатлари 2021-йилга нисбатан қарийб 50 фоизга ошган, ноқонуний миграцияни ташкил этиш бўйича 106 та жиноят қайд этилган.
Бу ТАСС томонидан кўриб чиқилган Россия Ички ишлар вазирлигининг Москва шаҳри бўйича Бош бошқармаси фаолиятига оид материалларида ўз аксини топган.
“2022  йилда ноқонуний миграция соҳасидаги текшириш тадбирлари давомида кўрилган чора-тадбирлар натижасида   Россия миграция қонунчилиги соҳасида 214 855 та (2021 йилга нисбатан 47,1 фоизга кўп) ҳуқуқбузарлик ҳолатлари аниқланган”, — дейилади материалларда.
Шунингдек, ноқонуний миграцияни ташкил этиш бўйича 106 та жиноий ҳаракат ҳамда чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни яшаш жойи бўйича сохта рўйхатга олиш билан боғлиқ 2,8 мингдан ортиқ фактлар ҳужжатлаштирилган.
“Хорижлик фуқароларни Россиядан маъмурий чиқариб юбориш бўйича 33,2 мингдан ортиқ қарор қабул қилинди. 48,3 мингдан ортиқ чет эл фуқаролари учун Россия Федерацияси ҳудудига кириш тақиқланган”, — дейилади ИИВнинг Москва бўйича Бош бошқармаси маълумотларида.
Умуман олганда, Миграцияни рўйхатга олиш давлат ахборот тизимининг автоматлаштирилган таҳлилий ҳисобот тизими маълумотларига кўра, Москвада бўлган хорижлик фуқаролар сони 26,1 фоизга (754 мингдан ортиқ) камайди.
Уларнинг аксариятини Россияга визасиз келган хорижликлар (деярли 693 минг ёки 91,9 фоиз), жумладан, Ўзбекистон (231 мингдан ортиқ ёки 33,4 фоиз), Тожикистон (деярли 191 минг ёки 27,5 фоиз) ва Қирғизистон фуқаролари   (деярли 140 минг ёки 20,1) ташкил этади.

Количество выявленных нарушений миграционного законодательства в Москве в 2022 году выросло почти на 50% по сравнению с 2021 годом, зафиксировано 106 преступлений по организации незаконной миграции.
Это следует из материалов о деятельности ГУ МВД России по городу Москве, с которыми ознакомился ТАСС.
«В результате принятых мер в сфере незаконной миграции в 2022 году в ходе проверочных мероприятий выявлено 214 855 (на 47,1% больше, чем в 2021 году) нарушений в области миграционного законодательства России», — сказано в материалах.
Кроме того, задокументировано 106 преступных деяний по организации незаконной миграции и более 2,8 тыс. фактов фиктивной постановки на учет иностранных граждан и лиц без гражданства по месту пребывания.
«Принято свыше 33,2 тыс. решений об административном выдворении иностранных граждан за пределы России. Закрыт въезд на территорию Российской Федерации для более чем 48,3 тыс. иностранных граждан», — отмечается в данных ГУ МВД по Москве.
Всего по сведениям автоматизированной системы аналитической отчетности Государственной информационной системы миграционного учета количество иностранных граждан, находящихся в Москве, уменьшилось на 26,1% (более 754 тыс.).
Большинство из них — иностранцы, прибывшие в Россию без визы (почти 693 тыс. или 91,9%), в том числе граждане Узбекистана (более 231 тыс. или 33,4%), Таджикистана — (почти 191 тыс. или 27,5%) и Киргизии — (почти 140 тыс. или 20,1%).