Томск вилояти судлари 2022 йилда мигрантларни Россия ҳудудидан чиқариб юбориш бўйича 187 та қарор қабул қилган.
Бу 2021 йилга нисбатан беш баробар кўпдир. Бундан ташқари, судлар хорижликларни депортация қилиш бўйича 75 та қарор чиқарган.
Бу ҳақда   “Томск” Ахборот агентлигига вилоят Ички ишлар вазирлиги миграция масалалари бошқармаси бошлиғи ўринбосари Дмитрий Фрайберг маълум қилди.
Агентликнинг қайд этишича, 2022 йилда 2021 йилга нисбатан вилоятда миграция қонунчилигини бузиш ҳолатлари 35 фоизга ошган.
Демак, 2022 йилнинг дастлабки саккиз ойида бунинг учун 2000 дан ортиқ хорижлик, асосан Қозоғистон ва Ўзбекистон фуқаролари  жавобгарликка тортилган. Жами ўтган йили Томск вилоятига 34 мингга яқин муҳожир келган, бу  2021 йилга нисбатан 29 фоизга кўп.
Фрайбергнинг таъкидлашича, улар асосан Федерал Жазони ижро этиш хизмати маълумотларига кўра, Россияда қолишлари исталмаган хорижликларни депортация қилмоқдалар.
Гап жиноий ҳуқуқбузарликларни содир этганлик учун жазони ўтаётган, озодликдан маҳрум қилиш жойларидан озод қилинган хорижликлар ҳақида бормоқда. Улар биринчи навбатда мамлакатда бўлишлари ноқонунийлиги учун чиқариб юборилади, деб ёзади “Известия”.

Суды в Томской области в 2022 году вынесли 187 решений о выдворении мигрантов с территории России.
Это в пять раз больше, чем в 2021 году. Кроме того, суды вынесли 75 решений о депортации иностранцев.
Такие данные РИА «Томск» сообщил замначальника управления по вопросам миграции регионального УМВД Дмитрий Фрейберг.
Агентство отмечает, что в 2022 году по сравнению с прошлым годом на 35% увеличилось количество нарушений миграционного законодательства в регионе.
Так, за первые восемь месяцев 2022 года за это привлекли к ответственности более 2 тыс. иностранцев, в основном граждан Казахстана и Узбекистана. Всего же в минувшем году в Томскую область прибыло порядка 34 тыс. мигрантов, что на 29% больше, чем в позапрошлом году.
Фрейберг пояснил, что в основном депортируют иностранцев, пребывание которых, по мнению УФСИН, на территории России нежелательно.
Речь идет об иностранцах, отбывающих наказание за совершение уголовных преступлений, освобождающихся из мест лишения свободы. В первую очередь выдворяют за незаконность пребывания на территории страны, пишет Известия.