Москва шаҳар думаси мигрантлар учун меҳнат патенти қийматини 7 фоизга – 4,5 минг рублгача ошириш тўғрисидаги қарор лойиҳасини биринчи ўқишда тасдиқлади. Бу ҳақда РИА Новости хабар қилди.
Солиқ солиш соҳасидаги пойтахт қонунчилигига тегишли ўзгартишлар киритилишини Москва ҳукумати таклиф қилди.
“Аксарият мигрантлар меҳнат қилаётган соҳаларда ўртача ойлик маош 14 фоизга ўсди. Мигрантлар маоши паст суръатларда ўсаётганини ҳисобга олган ҳолда биз мигрантлар учун патент қийматини 4,5 минг рублгача оширишни таклиф қиламиз”, – деди иқтисодий сиёсат ва пойтахтни ривожлантириш департаменти раҳбари Владимир Ефимов Москва шаҳар думаси йиғилишида.
Ефимовнинг сўзларига кўра, патент қиймати икки йил давомида қайта кўриб чиқилмаган эди. Ҳозиржа патент нархи 4,2 минг рублни ташкил этади.

Мосгордума приняла в первом чтении проект об увеличении стоимости трудового патента для мигрантов на 7% — до 4,5 тысячи рублей. Об этом сообщает РИА Новости.
Соответствующие изменения в столичный закон в сфере налогообложения предложило внести правительство Москвы.
«Средняя зарплата в отраслях, где работает наибольшее количество мигрантов, увеличилась на 14%. С учетом того, что зарплата мигрантов растет более низкими темпами, мы предлагаем пересмотреть коэффициенты на 7%, повысив стоимость патента для мигрантов до 4,5 тысячи рублей», — сказал руководитель департамента экономической политики и развития столицы Владимир Ефимов на заседании Мосгордумы.
По словам Ефимова, стоимость патента не пересматривалась уже в течение двух лет. Сейчас цена патента составляет 4,2 тысячи рублей.