Андижон аэропорти аэродром мажмуаси реконструкция қилиниши муносабати билан 1 апрелдан бошлаб парвозлар учун ёпилди. Қурилиш ишлари йил охиригача давом этиши кутилмоқда.
1 апрелдан бошлаб Андижон халқаро аэропорти аэродром мажмуаси реконструкция қилиниши муносабати билан ҳаво кемаларини қабул қилиш ва чиқаришни вақтинча тўхтатади, деб хабар берди Uzbekistan Airports матбуот хизмати.
“Реконструкция доирасида учиш-қўниш йўлаги қопламаси, юриш йўлаклари ва самолётлар тўхташ жойларини модернизация қилиш, шунингдек, ёритиш ускуналари, метеорологик ва радионавигация қўниш тизимларининг янги тизимини ўрнатиш режалаштирилган”, — дейилади компания хабарида.
24 март куни аэронавтика ахборот тизимида (НОТАМ) Андижон аэропорти 2023 йил охиригача реконструкция қилиш учун ёпилиши ҳақида хабар чиқди.
2022 йил апрель ойида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевга Фарғона водийсининг учта вилояти учун ягона халқаро аэропорт қуриш лойиҳаси тақдим этилган эди.
Ўша йилнинг июнида Uzbekistan Airports компанияси раҳбари Раъно Жўраева Фарғона водийсидаги аэропортларни ривожлантиришнинг иккита сценарийси ҳақида гапириб ўтган эди: аэропортларни реконструкция қилиш ва уларнинг ҳозирги жойлашган жойларида янги қуриш ҳамда учта вилоят учун Uzbekistan Airports компаниясининг ягона ҳаво бандаргоҳини қуриш.

С 1 апреля аэропорт Андижана приостановит приём и выпуск самолётов в связи с реконструкцией аэродромного комплекса. Ожидается, что она продлится до конца года.
С 1 апреля международный аэропорт «Андижан» временно приостановит приём и выпуск воздушных судов в связи с реконструкцией аэродромного комплекса, сообщили в пресс-службе Uzbekistan Airports.
«В рамках реконструкции предусмотрена модернизация покрытия взлётно-посадочной полосы, рулёжных дорожек и мест стоянок воздушных судов, а также установка новой системы светосигнального оборудования, метео- и радионавигационных систем посадки», — отметили в компании.
24 марта в системе аэронавигационной информации (НОТАМ) появилось сообщение, что аэропорт Андижана будет закрыт на реконструкцию до конца 2023 года.
В апреле 2022 года президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву был презентован проект строительства единого международного аэропорта для трёх областей Ферганской долины.
В июне того же года глава Uzbekistan Airports Рано Джураева рассказывала о двух сценариях развития аэропортов Ферганской долины: реконструкция и строительство новых аэропортов на их нынешних местах и возведение единой воздушной гавани для трёх областей.