Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан чиқиб кетаётган жисмоний шахслар учун божхона қоидалари
Агар сиз Ўзбекистон Республикасидан чиқиб кетаётган бўлсангиз, ёдда тутинг-ки, жисмоний шахсларга умумий қиймати 5 минг АҚШ долларидан кўп бўлмаган товарларни божхона декларацияси тақдим этмасдан Ўзбекистон Республикасидан олиб чиқишга рухсат этилади.
Аммо, айрим турдаги товарларни олиб чиқишнинг чекланган меъёрлари мавжуд. Жумладан, гуруч – 3 кг гача, нон маҳсулотлари – 5 кг гача, гўшт ва гўшт маҳсулотлари, шакар ва ўсимлик ёғи – 2 кг гача, шунингдек янги мева-сабзавот маҳсулотлари, узум, полиз, дуккакли экинлар, шунингдек, қуритилган сабзавот ва мевалардан 40 кг гача олиб чиқиш мумкин.
Унутманг! Гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва прекурсорлар, озонни бузувчи моддалар ва таркибида улар мавжуд бўлган маҳсулотлар, маданий бойликлар, ўқотар қурол ва патронлар, ёввойи ўсимликлар, уларнинг қисмлари, мевалари, уруғлари ва ботаника коллекциялари, ёввойи ҳайвонлар, уларнинг қисмлари, зоология коллекциялари, ҳаёт фаолияти маҳсулотлари, ўлжалар, тулумлари, экологик хавфли маҳсулотлар ва чиқиндиларини олиб чиқишда ваколатли органларнинг тегишли рухсатномалари талаб этилади.
Жисмоний шахслар томонидан Ўзбекистон Республикасининг нақд валютасини ва чет эл нақд валютасини Ўзбекистон Республикасидан ташқарига олиб чиқиш юз миллион сўм эквивалентдан ортиқ бўлмаган суммада амалга оширилади. Нақд валютани белгиланган эквивалентдан ортиқ суммада олиб чиқиш Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланган тартибга мувофиқ амалга оширилади.
Юридик шахслар томонидан Ўзбекистон Республикасининг нақд валютасини ва чет эл нақд валютасини Ўзбекистон Республикасига олиб кириш ҳамда Ўзбекистон Республикасидан олиб чиқиш тақиқланади, бундан Ўзбекистон Республикаси банклари мустасно.
Агар сиз божхона қоидалари ҳақида тўлиқ маълумотга эга бўлмасангиз, у ҳолда чегара-божхона постида хизмат олиб бораётган божхона ходимларига мурожаат қилишингиз мумкин.

Таможенные правила для физических лиц, выезжающих с территории Республики Узбекистан.
С 1 января 2019 года физическим лицам разрешается вывоз за пределы Республики Узбекистан без представления таможенной декларации товаров общей стоимостью не более 5 тысяч долларов США.
Но, имеются ограничения на вывоз некоторых товаров. В том числе, рис – до 3 кг, мучные изделия – до 5 кг, мясо и мясные продукты, сахар и растительное масло – до 2 кг, а так же свежие фрукты и овощи, виноград, бахчевые, бобовые культуры, а так же на вывоз сушенных овощей и фруктов разрешено до 40 кг.
Помните! При вывозе наркотических и психотропных средств и прекурсоров, вещества, наносящие вред озоновому слою и имеющие в своём составе их продукты, культурных ценностей, огнестрельных оружий и патронов, дикорастущих растений, их частей, плодов и коллекций ботаники, диких животных, их частей и коллекций зоологии, предметов жизнедеятельности, добычей, их яиц, экологически опасных предметов и отходов требуется разрешение компетентных органов.
Вывоз физическими лицами наличной валюты Республики Узбекистан и иностранной валюты за пределы Республики Узбекистан осуществляется в сумме, не превышающей эквивалент ста миллионов сумов. Вывоз наличной валюты в сумме, превышающей установленный эквивалент, осуществляется в соответствии с порядком, определяемым Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
Ввоз в Республику Узбекистан и вывоз из Республики Узбекистан наличной валюты Республики Узбекистан и иностранной валюты юридическими лицами, за исключением банков Республики Узбекистан, запрещается.
Если Вы не обладаете достаточной информацией о таможенных правилах, то можете обратиться к сотрудникам приграничного таможенного поста.