Германия ва Ўзбекистон расмийлари депортация жараёнини соддалаштирадиган миграцияга оид келишувлар рўйхатини имзолади. Германия, шунингдек, меҳнат муҳожирларини, айниқса, болалар ва қариялар парвариши бўйича ишчиларни жалб қилишга интилмоқда.
Германия ташқи ишлар вазирлигининг 2 май, сешанба куни эълон қилинган матбуот хабарига кўра, Германия ва Ўзбекистон одамларни депортация қилишни осонлаштириш мақсадида миграция бўйича дастлабки келишувни имзолаган.
Германиянинг DPA ахборот агентлиги хабарига кўра, 2022 йил охирига келиб Германияни тарк этиши керак бўлган 253 нафар ўзбекистонлик ҳамон мамлакатда истиқомат қилмоқда, бир йил аввал уларнинг сон  189 нафар эди.
Германиянинг миграция келишувлари бўйича махсус вакили Йоахим Штамп ва Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов икки давлат ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш, талабалар ва ишчиларнинг Германияга киришини таъминлашга қаратилган декларацияни имзолашди.
Штампнинг сўзларига кўра, бу келишув Германия ҳукуматининг муҳожирлар келувчи мамлакатлар билан барқарор ва ўзаро миграция ҳамкорлигини ўрнатиш бўйича узоқ муддатли режасининг бир қисмидир. Масъулнинг айтишича, бундай ҳамкорлик ноқонуний миграциянинг камайишига олиб келади.
Меҳнат ва касбий таълим шартномалар
Ҳар икки давлат ўзбек малакали ишчиларининг Германияда ишлаши учун ҳаракат қилишларини таъкидлаб, бунга эришиш учун «тегишли ваколатли органлар билан мунтазам алоқада бўлишга» келишиб олди.
Германия ҳукумати Ўзбекистон фуқароларини Германияда ўқитиш ва ишга жойлаштириш бўйича имкониятларини ҳам кўриб чиқмоқда. Берлин Ўзбекистондан соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларига малакали ишчиларни, хусусан, парваришлаш соҳаси ходимларини жалб этиш ниятида эканини айтди.
Бундан ташқари, Германия икки йўналишли дастурларда ўқиётган ўзбекистонлик талабалар учун стипендияларни қўллаб-қувватлашга рози бўлди.
Штамп сўнгги ҳафталарда депортациялар бўйича Грузия ва Молдовага ҳам ташриф буюрганди. DPA маълумотларига кўра, Германия 2022 йилда Грузиядан 7963 бошпана сўралган аризани қабул қилган. Молдовадан ҳам камида 2589 киши ўтган йили биринчи марта бошпана сўраб мурожаат қилган. Бироқ, DPA маълумотларига кўра, бундай аризаларни қабул қилиниш даражаси жуда паст.

Официальные лица Германии и Узбекистана подписали список соглашений, касающихся миграции, которые упростят процедуру депортации. Германия также стремится привлекать трудящихся-мигрантов, особенно работников по уходу за детьми и пожилыми людьми.
Германия и Узбекистан подписали первоначальное миграционное соглашение, чтобы упростить депортацию людей, согласно пресс-релизу, опубликованному во вторник (2 мая) Министерством иностранных дел Германии.
К концу 2022 года 253 человека из Узбекистана, которые должны были покинуть Германию, все еще проживали в стране – по сравнению со 189 годом назад, сообщило немецкое информационное агентство DPA.
Специальный представитель Германии по соглашениям о миграции Йоахим Штемпель и министр иностранных дел Узбекистана Бахтиер Саидов подписали декларацию, которая также направлена на укрепление отношений между двумя странами и предоставление возможности студентам и рабочим въезжать в Германию.
По словам Стампа, соглашение является частью долгосрочного плана правительства Германии по установлению устойчивого и взаимного миграционного партнерства со странами происхождения, сообщает Министерство внутренних дел Германии. Стэмп сказал, что такие партнерские отношения приведут к сокращению нелегальной миграции.
Соглашения о труде и профессиональном обучении
Обе страны заявили, что будут стремиться к тому, чтобы больше узбекских квалифицированных рабочих могли работать в Германии, согласившись “поддерживать контакты между соответствующими компетентными органами на регулярной основе” для достижения этого.
Правительство Германии также рассматривает возможность активизации сотрудничества в области трудовой миграции посредством совместных проектов по обучению и трудоустройству граждан Узбекистана в Германии. Берлин заявил, что намерен привлечь квалифицированных работников из Узбекистана в области здравоохранения и образования, особенно работников по уходу.
Кроме того, Германия согласилась поддержать стипендии для узбекских студентов, обучающихся по программам двойного назначения.
Стэмп также посетил Грузию и Молдову в последние недели, чтобы обсудить депортации. Согласно данным DPA, Германия получила 7 963 заявления о предоставлении убежища из Грузии в 2022 году. По меньшей мере 2589 человек из Молдовы также впервые обратились за убежищем в прошлом году. Однако, по сообщению DPA, уровень принятия таких заявлений очень низок.