Ўзбекистон мусулмонлари идораси Матбуот хизмати ижтимоий тармоқларда тарқалган фарғоналик имом Шукрулло домланинг муҳожирлар ҳақида гапирганлари бўйича баёнот тарқатди.
“Шу йил 16 май куни Ўзбекистон мусулмонлари идораси Ички назорат комиссияси томонидан халқ орасида “Шукрулло домла” деб танилган Фарғона вилояти Тошлоқ тумани бош имоми ва “Абу Ҳанифа” жоме масжиди имом-хатиби Шукрулло Эгамбердиевнинг ижтимоий тармоқлардаги чиқишлари муҳокама қилинди.
Йиғилишда имом-хатибнинг эътирозларга сабаб бўлган чиқишлари ва фикр-мулоҳазалари имомлик мақомига тўғри келмаслигига урғу қаратилди.
Ш.Эгамбердиев мажлисда муҳокамага сабаб бўлган чиқишларида хатога йўл қўйганини эътироф этди ва узр сўради. Имом-хатиб келгусидаги фаолиятида бундай камчиликларга йўл қўймаслигини билдирди. Ўз навбатида, мазкур хатти-ҳаракатларга нисбатан ҳуқуқий баҳо бериб, тегишли чора кўрилиши муносабати билан имом-хатибни обрўсизлантириш ҳолатларидан сақланишни сўраймиз”, дейилади баёнотда.
Шунингдек, Ички назорат комиссияси баён этилганларни инобатга олиб, Шукрулло Эгамбердиевга “ҳайфсан” интизомий жазоси бериш ва Тошлоқ тумани бош имоми вазифасидан озод этиш тўғрисида хулоса қилгани хабар қилинган.

Пресс-служба Управления мусульман Узбекистана распространила заявление по поводу комментариев ферганского имама Шукрулло Домла о мигрантах.
«16 мая текущего года в Ревизионной контрольной комиссии Управления мусульман Узбекистана были обсуждены выступления Шукрулло Эгамбердиева, главного имама Ташлакского района Ферганского вилаята и имама-хатыба мечети «Абу Ханифа», широко известной как «Шукрулло Домла» в социальных сетях.
На заседании было подчеркнуто, что выступления и мнения имама-хатыба, вызвавшие возражения, не соответствуют статусу имама.
Ш.Эгамбердиев  на собрании признал, что допустил ошибку в своем выступлении, вызвавшую дискуссию и извинился. Имам-хатыб сказал, что не допустит подобных недостатков в своей дальнейшей деятельности. С другой стороны, просим воздержаться от дискредитации имам-хатыба, дав правовую оценку этим действиям и приняв соответствующие меры”, – говорится в заявлении.
Также сообщалось, что Комиссия внутреннего контроля с учетом изложенного приняла решение о объявлении Шукрулло Эгамбердиеву выговора и освобождении его от должности главного имама Ташлакского района.