2023 йилнинг 12 май куни Россиянинг Екатеринбург шаҳрининг Чкаловск туман суди янги туғилган чақалоқни ҳожатхонадаги оқава сувга чўктирган 20 ёшли Тожикистон фуқаросига ҳукм чиқарди.
2023 йил февраль ойида тўққиз ойлик ҳомиладор аёл маҳаллий шифохонага келтирилган. Тиббиёт муассасасида бўлганида, бемор ҳожатхонага боришни сўраган. У ерда у боласини туққан.
Свердловск вилояти Ички ишлар вазирлиги матбуот хизмати раҳбари Валерий Горелихнинг айтишича, асли тожикистонлик бўлган аёл чақалоққа шафқатсиз муносабатда бўлган: киндикни кесиб, янги туғилган чақалоқни ҳожатхонадаги сув кеткизадиган бачокка солгани сабабли бола  бўғилиб нобуд бўлган.
Бироз вақт ўтгач, шифокорлар ҳожатхона полида қон борлигини пайқашган ва кабинани очишганида, бачокда чақалоқнинг жонсиз жасади топилган. Шундан сўнг улар полицияни чақиришган.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари янги туғилган чақалоқнинг она томонидан ўлдирилиши моддаси бўйича жиноий иш қўзғатди. Суд жараёни 12 май куни ёпиқ эшиклар ортида бўлиб ўтди.
Аёл судда ўз айбига иқрор бўлган. Суд унга нисбатан енгил жазоси берди.
– Суд ҳукми билан судланувчи икки йилга озодликдан маҳрум этилди, – дейди вилоят Тергов қўмитаси раҳбарининг катта ёрдамчиси Александр Шульга.
Бундай енгил ҳукмнинг қабул қилиниши сабабига изоҳ берилмаган. Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 106-моддасига мувофиқ, она томонидан янги туғилган чақалоқни туғиш пайтида ёки ундан кейин дарҳол ўлдириш, шунингдек, янги туғилган чақалоқнинг онаси томонидан психо-травматик ҳолатида ўлдирилиши ақл-идрокда бўлганлик ҳолатини истисно этмаса, икки йилдан тўрт йилгача озодликни чеклаш ёки беш йилгача мажбурий ишлар ёки шу муддатга озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Чақалоқнинг она томонидан ўлдирилиши сабаблари маълум қилинмаган. Баъзи рус ОАВлари аёлнинг эри Тожикистонда бўлганида ҳомиладор бўлиб қолгани ва шунинг учун исталмаган боладан шундай шафқатсизларча қутулишга қарор қилганини тахмин  қилган. Маҳкуманинг ўзи ва унинг яқинлари бу борада изоҳ беришмаган.

Чкаловский районный суд российского города Екатеринбург 12 мая 2023 года вынес приговор 20-летней уроженке Таджикистана, которая утопила новорожденного ребенка в сливном бачке унитаза.
В феврале 2023 года молодую женщину на девятом месяце беременности доставили в местную больницу с болями в животе. Во время пребывания в медицинском учреждении, пациентка отпросилась в туалет. Там она и родила ребенка.
Как прокомментировал начальник пресс-службы свердловского областного МВД Валерий Горелых, уроженка Таджикистана, жестоко расправилась с младенцем: перерезав пуповину, поместила новорожденного в сливной бочок унитаза. Малыш захлебнулся.
Спустя время врачи заметили на полу туалета кровь, а открыв кабинку, обнаружили в сливном бачке бездыханное тело младенца. После этого они вызвали полицию.
Сотрудники правоохранительных органов возбудили уголовное дело по статье об убийстве матерью новорожденного ребенка. Судебный процесс прошел 12 мая в закрытом режиме.
Женщина на суде признала свою вину. Суд принял  ее отношении относительно мягкий приговор.
— Приговором суда подсудимой назначено наказание в виде двух лет ограничения свободы, — сообщил старший помощник руководителя регионального СУ СК Александр Шульга.
Причина принятия столь мягкого приговора не комментируется. Согласно ст. 106 УК РФ, убийство матерью новорожденного ребенка во время или сразу же после родов, а равно убийство матерью новорожденного ребенка в условиях психотравмирующей ситуации или в состоянии психического расстройства, не исключающего вменяемости, – наказывается ограничением свободы на срок от двух до четырех лет, либо принудительными работами на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок.
О причинах убийства младенца со стороны матери ничего не сообщается. Некоторые российские СМИ намекают, что женщина забеременела, когда ее муж находился в Таджикистане и поэтому решила таким жестоким образом избавиться от нежеланного ребенка.