Россия мусулмонлари яна Бухоро шаҳрида жойлашган машҳур “Мир Араб” мусулмон мадрасасида таълим олиш имкониятига эга бўлишади. Бу ҳақда Россия мусулмонлари диний уюшмаси раҳбари, муфтий Албир Крганов маълум қилди.
СССР тарқалиб кетганидан сўнг россияликлар Бухоро мадрасасига келишдан тўхтаб, кўпинча Яқин Шарқ ва Туркиядаги ислом университетларини танлашган. Аммо, муфтийнинг сўзларига кўра, “Мир Араб” мадрасасидаги таълим даражаси дунёнинг бошқа шунга ўхшаш таълим муассасаларидан асло қолишмайди.
“Мир Араб” мадрасаси 16-асрда қурилган ва 20-аср бошларигача Бухоро хонлигининг энг муҳим таълим муассасаларидан бири бўлиб келган. Бухоро болшевиклар томонидан босиб олингач, мадраса ёпилган бўлса-да, ўтган аср ўрталарида яна ўз эшикларини очган эди.
Айтиш жоизки, “Мир Араб” мадрасасини битирганларнинг катта қисми МДҲ давлатларида муфтийлик қилган. Уни ўз вақтида Россия Федерацияси Олий муфтийси Талғат Тожуддин, Россия мусулмонлари диний бошқармаси раиси Равил Ғайнутдин ва замонамизнинг бошқа кўзга кўринган дин намояндалари битириб чиққан.

Российские мусульмане снова получат возможность поступать в мусульманское медресе Мир-Араб, расположенное в городе Бухара. Об этом сообщил глава Духовного собрания мусульман России, муфтий Альбир Крганов.
В постсоветский период россияне перестали стремиться в бухарское образовательное учреждение, а выбирали, зачастую, исламские вузы Ближнего Востока и Турции. Но, как считает муфтий, уровень образования в медресе Мир-Араб ничем не уступает другим аналогичным учебным заведениям по всему миру.
Мир-Араб было основано еще в XVI столетии и вплоть до начала XX века оставалось одним из важнейших образовательных учреждений Бухарского ханства. После взятия Бухары большевиками медресе было закрыто, но в середине прошлого века оно снова открыло свои двери.
Отметим, что немалое число выпускников медресе Мир-Араб стали муфтиями в странах СНГ. В свое время его окончили такие видные духовные деятели современности как верховный муфтий РФ Талгат Таджуддин, председатель Духовного управления мусульман России Равиль Гайнутдин и другие.